Dzieci w domu. Jak najlepiej zorganizować im czas?

0
1473

W czasie deszczu dzieci się nudzą – słowa piosenki Kabaretu Starszych Panów nie tylko nie straciły, ale wręcz zyskały na aktualności. Utrudnienia związane z koniecznością zachowania rygoru sanitarnego ograniczyły możliwość organizacji aktywnych form wypoczynku i dzieci zmuszone są spędzać większość czasu w domach. Jak sprawić by ten czas był dla nich atrakcyjny, a zarazem jak najmniej uciążliwy dla rodziców i opiekunów?

Czas nauki

Tradycyjny tryb opierający się na dobrze znanym schemacie, w którym większość dzieci pierwszą połowę dnia spędza w szkole, a drugą w domu, w przydomowych ogrodach, na boiskach lub w parkach uległ znacznemu zachwianiu. Zdalny tryb nauki już w okresie przedwakacyjnym przewrócił do góry nogami życie wielu rodzin. Nadejście lata niewiele zmieniło – większośc kolonii, obozów i innych zorganizowanych form wypoczynku została odwołana. Samodzielny, rodzinny wyjazd nad morze lub w góry także został poważnie utrudniony. Siłą rzeczy najmłodsi zaczęli zdecydowaną większość czasu spędzać w domach, co nierzadko wystawiało na ciężką próbę cierpliwość nawet najbardziej wyrozumiałych opiekunów. Jak sobie radzić w tak wymagającej sytuacji?

Ważna jest dyscyplina. Nie chodzi jednak o wprowadzenie surowego reżimu, lecz o taką organizację dnia, która będzie się opierała na stałym, dobrze zorganizowanym schemacie. Godziny poranne to dla młodych, wypoczętych organizmów najlepszy czas na naukę. Jasne określenie czasu nauki i odpoczynku, stworzenie odpowiednich warunków, a więc przede wszystkim dedykowanego miejsca do pracy, pomoże w uzyskaniu odpowiednich efektów. Określenie jasnego celu, zainteresowanie nauką i docenianie rezultatów w istotny sposób podniesie efektywność zajęć. Warto okazać dziecku wsparcie i wyrozumiałość, pamiętajmy, że także dla niego nie jest to łatwa sytuacja. Pomoc ze strony rodziców, wiara w jego możliwości i uznanie wysiłków pozytywnie wpłynie na atmosferę panującą w domu i zbliży członków rodziny.

Czas odpoczynku

Czas przeznaczony na rekreację jest równie ważny, jak ten spędzony na nauce. Łatwo tu o pokusę pójścia na skróty. Dziecko chętnie usiądzie przed telewizorem lub ekranem komputera, a dostęp do smartfona lub tabletu zapewni domownikom kilka godzin względnego spokoju. Oczywiście nie można całkowicie odcinać dostępu do takich źródeł rozrywki, przyda się jednak kontrola czasu oraz aktywności dziecka. Zwracajmy baczną uwagę na to, co dziecko ogląda i do jakich treści ma dostęp. Kontrola jest niezbędna, nie powinna jednak ona być opresyjna. Aplikacje ograniczające dostęp do określonych zasobów internetu sprawdzą się tu doskonale, nic jednak nie zastąpi czujnego oka rodzica. Tym bardziej że warto wykorzystać czas spędzany razem do wzmocnienia więzi.

Doskonałą alternatywą dla gadżetów technologicznych są tradycyjne zabawki i gry. Duży wybór ciekawych propozycji znajdziemy na stronie niecodziennegadzety.pl. Staranny wybór asortymentu gwarantuje godziny rozwijającej zabawy, stanowi też inspirację do wymyślania nowych, atrakcyjnych form aktywności. Nie traktujmy pobytu w domu jako przykrej konieczności. Wykorzystajmy ten czas na wspólną zabawę, czytanie, malowanie i gry w planszówki. Będzie nie tylko łatwiej, ale też ciekawiej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here