dziecko w brzuchu

Niemalże dla każdej kobiety moment zajścia w ciążę staje się najszczęśliwszym dniem w jej życiu. Praktycznie każda dorosła już dziewczyna o tym marzy i chce, by jej rodzina mogła się powiększyć. Planowanie ciąży jest cudownym etapem dla samego związku. Dwójka ludzi może rozmyślać na temat swojej przyszłości i ustalać, jak nią pokieruje i jak ją poprowadzi, gdy już ten mały szkrab pojawi się w ich domu czy mieszkaniu.

Ciąża to przepiękny okres dla każdej przyszłej mamy – naprawdę wyjątkowy czas, z którego należy czerpać całymi garściami, zwłaszcza że może on już się nie powtórzyć. Niektóre kobiety chcą mieć bowiem tylko jedno dziecko. Wiedzą, że nie poradzą sobie z wychowaniem dwójki czy trójki maluszków albo nie chcą decydować się na kolejne ciąże wyłącznie ze względów finansowych.

Niezależnie jednak od tego, jakie zamiary ma przyszła matka, na ten moment, gdy jest aktualnie w ciąży, powinna z całego serca skupić się i na sobie, i na swoim maluszku. Jak zatem zadbać o dziecko w brzuchu? Jak należy postępować, co jeść i na jakie badania się skierować, aby zapewnić maluszkowi wszystko to, czego potrzebuje on właśnie w tych pierwszych miesiącach swojego życia?

Po pierwsze – dieta. Sposób żywienia samej matki ma ogromny wpływ na jej dziecko. Jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o rozwoju płodu i jego stanie. Jak zatem powinna się odżywiać kobieta, która zajdzie w ciążę? Po jakie produkty spożywcze wolno jej sięgać, a których z nich musi ona niestety unikać? Przede wszystkim dieta kobiety w ciąży powinna być zróżnicowana i obfita w źródła najważniejszych witamin i minerałów.

Przedostaną się one do organizmu samego dzieciątka, dzięki czemu otrzyma on wszystkie niezbędne mu składniki odżywcze. Jadłospis musi być zatem przede wszystkim zróżnicowany. Nie mogą w nim zawsze występować te same produkty, bo jeśli tak właśnie będzie, kobieta nabawi się poważnych niedoborów.

kobieta

Jedząc każdego dnia na śniadanie zwykłą jajecznicę, z czasem można przestać czerpać z niej te wszystkie witaminy, minerały czy nawet białko, bo organizm się do nich przyzwyczaja i potrzebuje jakiejś odmiany. Ogólnie rzeczy biorąc kobietom spodziewającym się dziecka poleca się jedzenie: świeżych owoców, warzyw (w jak największych ilościach), chudego mięsa, ryb oraz produktów nabiałowych – o ile kobieta nie ma uczulenia na laktozę.

Drugim bardzo ważnym elementem, pozwalającym zadbać o dziecko w brzuchu, jest oczywiście dobra opieka lekarska. Kobieta w ciąży powinna się pod nią znajdować przez cały czas. Musi oczywiście regularnie wykonywać sobie wszystkie niezbędne badania, aby na bieżąco kontrolować stan swojej ciąży i rozwój dziecka. Pozwala to na szybkie dostrzeżenie wszelkich nieprawidłowości i ich ewentualne zwalczenie.

Tak naprawdę na tym etapie kobieta nie musi się większością rzeczy przejmować, bo jeśli znajdzie się pod właściwą i profesjonalną opieką medyczną, sam lekarz wszystko jej wytłumaczy i w odpowiednim momencie skieruje ją na niezbędne badania. Przyszła mama musi go tylko słuchać. Lekarze specjalizujący się w prowadzeniu ciąży najlepiej wiedzą o tym, czego w danym momencie potrzebują ich pacjentki.

Żadne dziecko w brzuszku swojej matki nie lubi też stresu. Reaguje na samopoczucie swojej mamy, które też na nie mocno wpływa. Będąc w ciąży, nie wolno zatem przesadnie się przemęczać. Nie powinno się ciężko pracować lub podejmować się nowych specjalnych wyzwań, a tym bardziej zmieniać pracy, co zawsze emituje pewien stres lub uczucie niepokoju.

kobieta w ciąży

Te wszystkie emocje negatywnie zadziałają na rozwój dziecka

Mogą mu naprawdę poważnie zaszkodzić, dlatego lepiej skupić się w tym momencie na tym, by właściwie dbać o swoje samopoczucie. Kobieta w ciąży musi po prostu zapewnić sobie duży spokój. Powinna regularnie odpoczywać i, gdy tylko odczuwa taką potrzebę, więcej spać lub drzemać w środku dnia. Odpoczynek jest bezcenny dla rozwoju każdego maluszka.

Dziecko w ciąży nie lubi także, gdy jego mamusia sięga po jakiekolwiek używki. Raczej żadnej kobiecie spodziewającej się dziecka nie trzeba mówić o tym, że nie wolno jest jej palić papierosów czy korzystać z żadnych innych wyrobów nikotynowych. Są one absolutnie zakazane.

Nawet bierne palenie może dziecku zaszkodzić, dlatego lepiej unikać zadymionych miejsc i nie przebywać wśród palaczy. Podobnie szkodliwie zadziała sam alkohol. Nawet najmniejsze jego dawki mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w płodzie. Z napojów wyskokowych na tym etapie trzeba całkowicie zrezygnować, zastępując je zwykłą wodą lub sokami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here