Jak wybrać pierwsze modele do składania i sklejania dla dzieci? Modele drewniane, plastikowe czy metalowe - które dla początkujących?

Modele do sklejania – czy to dobry pomysł na hobby dla dziecka? A może to zbyt pracochłonne i trudne? Okazuje się, że dzieci jak najbardziej mogą czerpać dobrą zabawę ze składania modeli, pod warunkiem, że będą one odpowiednio dobrane. Jak więc wybrać, żeby mieć pewność, iż nie popełniliśmy błędu?

Dlaczego warto składać modele?

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego właściwie warto zainteresować dziecko modelarstwem. Otóż jest to nie tylko dobra zabawa, która zapewni dziecku sporo frajdy, a także satysfakcji, gdy budowa modelu zostanie zwieńczona sukcesem.

Składanie modeli pomaga też dziecku się rozwijać, kształtuje logiczne i analityczne myślenie, uczy cierpliwości i precyzji. Ponadto takie hobby może też poszerzyć wiedzę dziecka o świecie. Modele wiernie odwzorowujące światowe zabytki bądź historyczne pojazdy z pewnością rozszerzają horyzonty.

 
Co można składać?

Jak wyraźnie można zobaczyć na urwis.pl/modele, modele do składania i sklejania oferują prawdziwe bogactwo jeśli chodzi o tematykę. Największą popularnością cieszą się te przedstawiające pojazdy. Samoloty i śmigłowce, samochody osobowe i ciężarowe, statki, motocykle, czy pojazdy wojskowe, takie jak czołgi, wozy opancerzone i wyrzutnie rakietowe, wreszcie statki kosmiczne – rakiety i wahadłowce. Wszystko to jest do naszej dyspozycji.

Zresztą wśród dostępnych na rynku modeli do sklejania można znaleźć nie tylko wiernie odwzorowane pojazdy znane z otaczającego nas świata lub historii. Składać można także na przykład statki z filmów takich jak „Gwiezdne wojny” czy „Star Trek”. Nie brakuje też w ofercie sklepów modelarskich replik znanych budowli.

 
Od czego zacząć składanie modeli?

Nie poleca się rozpoczynać od trudnych, skomplikowanych zestawów. Oczywiście jednym z ważniejszych powodów jest tu fakt, że w ten sposób łatwo zniechęcić dziecko do tego hobby. Po co rzucać je od razu na głęboką wodę, skoro można zacząć od czegoś łatwiejszego i potem stopniowo podnosić mu poprzeczkę, by mogło stale się doskonalić?

Warto zdawać sobie sprawę, że dziecku, które dopiero rozpoczyna swoją przygodę z modelarstwem, prawdopodobnie nie wszystko wyjdzie idealnie za pierwszym razem. Robienie postępów w tej dziedzinie wymaga często uczenia się na własnych błędach. I to również jest powód, dla którego nie warto wybierać na początek tych bardziej skomplikowanych zestawów – one po prostu często są naprawdę drogie. Bardziej opłacalne jest więc, by w owej fazie prób i błędów eksperymentować na prostszych, a co za tym idzie tańszych, modelach.

Prostsze modele można kupić nawet za mniej niż 50 zł. Są zwykle kartonowe lub plastikowe, mają rozmiary nie przekraczające z reguły 15 cm długości i złożone są z około 40 elementów – w sam raz dla początkującego. Potem, gdy dziecko nabierze już wprawy, przyjdzie pora by przerzucić się na modele bardziej skomplikowane, drewniane czy metalowe.

 
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru modeli do sklejania?

Jest kilka istotnych parametrów, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, wybierając model dla dziecka. Znaczenie ma oczywiście liczba elementów, ale również skala modelu – nie tylko ze względu na to, że wskazuje, jaką będzie miał wielkość – przekłada się ona również na jego szczegółowość.

Dla dziecka znaczenie, rzecz jasna, będzie mieć również to, co model przedstawia. Warto wybrać taki, który będzie pasował do obszaru tematycznego interesującego dziecko. W ten sposób będzie dodatkowo zmotywowane, by ułożyć model.

[Głosów:7    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here