karmienie mieszane

Karmienie mieszane staje się coraz bardziej popularnym sposobem żywienia niemowlaków.

Mamy chcą karmić dziecko piersią. Jest to rozwiązanie widziane jako optymalne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Zapewnia maluchowi odpowiednią jakość i ilość składników odżywczych, mleko mamy służy za posiłek główny i napój. Karmienie piersią zapewnia także produkcję hormonów „dobrego samopoczucia” u mamy, jak i u dziecka. Dodatkowo, na korzyść karmienia piersią wpływa praktyka – mamy swoje mleko zawsze mają przy sobie, ciepłe i smaczne, idealne dla ich niemowlaka. Mimo to często wybierają model karmienia mieszanego. Jakie są główne powody tego wyboru? Dlaczego sztuczne mieszanki są tak atrakcyjne?

Karmienie jest czasem niemożliwe kiedy mama jest nieobecna, a opiekę nad dzieckiem sprawuje ktoś inny. Karmienie mieszane jest wtedy alternatywą dla ściągania pokarmu. Mama i osoba, która opiekuje się dzieckiem nie muszą się martwić o przetrzymywanie mleka w zamrażarce i lodówce, rozmrażanie, podgrzewanie itd.

Karmienie czasem jest wstydliwe. Niektóre mamy nie identyfikują się z postawą matki karmiącej zawsze i wszędzie, potrzebują więcej prywatności, a w warunkach polskich często jej brakuje. Jednak coraz częściej widać punkty dla karmiących matek i trzeba przyznać, że ich jakość potrafi być na prawdę świetna.

Mimo to, nie da się ukryć, że w życiu matki karmiącej zdarza się wiele sytuacji, w których publiczne karmienie piersią jest wręcz koniecznością – jeśli matka decyduje się jedynie na taką formę żywienia dziecka. Alternatywnie, karmienie mieszane umożliwi szybkie i łatwe sporządzenia mieszanki zastępującej dziecku naturalne mleko, zapobiegnie także wystąpienia dyskomfortu u mamy.

karmienie piersią

Karmienie piersią bywa czasami niewystarczające

Często w szpitalu dzieci za słabo przybierają na wadze. Zbyt mały w stosunku do wymagań medycznych wzrost wagi jest też notowany podczas wizyt położnej. Mamy często zauważają, że dziecko budzi się, płacze, jest drażliwe. Wszystkie te argumenty bywają jednak często nadużywane. Zanim dziecko nauczy się z wielkim wysiłkiem wypijać jakiekolwiek mleko z piersi matki mija czasem sporo dni. Czasami dziecko przybiera na wadze po prostu wolniej. Kiedy indziej zawodzi technika karmienia i mamy potrzebują porady laktacyjnej.

Może wystarczy zmienić sposób przystawiania lub długość karmienia. Budzenie się, płakanie, rozdrażnienie potrafią być normalną cechą noworodków, których zachowania zmieniają się po około trzech miesiącach od urodzenia. Dziecko potrafi często płakać z głodu, a przecież dzięki temu częściej jest przystawiane, więcej mleka powstaje, a laktacja stabilizuje się na następne miesiące karmienia. Niekiedy jednak pokarmu jest na prawdę za mało, dziecko nie potrafi nauczyć się zjadać tyle ile powinno, mama ma zapalenie piersi, ma stresujący okres w życiu, sytuacji co nie miara – wtedy mieszane karmienie wydaje się idealną alternatywą dla karmienia naturalnego.

Karmienie mieszane jest czasem wygodne. Mamy, które próbowały uśpić dziecko przy pomocy mieszanki, na pewno znają jej zalety. Po wypiciu bardziej kalorycznego pokarmu jak mleko modyfikowane dziecko potrafi spać godzinami. Która mama nie chciałaby odpocząć w nocy? Taka perspektywa jest bardzo kusząca. Jednak trzeba na nią uważać. Jeśli zdecydujemy się na takie dokarmianie, możliwe, że dotychczasowa laktacja nieco się rozreguluje.

mama i dziecko

Jakie przesłanki nie kierowałyby mamą przy wyborze karmienia mieszanego, decydując się na nie warto wziąć pod uwagę kilka problematycznych kwestii. Karmienie mieszane na pewno się nie sprawdzi jeśli dziecko ma nietolerancję na sztuczne mieszanki. Co więcej pierwsze dni karmienia sztucznym mlekiem mogą być ciężkie. Dziecko jest przyzwyczajone do jednego głównego pokarmu.

Może nie być zadowolone tym, że podaje mu się butelkę. Próba przestawienia dziecko na sztuczny pokarm może też skończyć się protestami dziecka w momencie ponownego przystawienia go do piersi. Jeśli dziecko zasmakuje słodkiej mieszanki, podawanej w wygodny sposób, z butelki, przez której smoczek mleko płynie bogatym strumieniem bez specjalnej pracy własnej niemowlaka, może on oponować przy ponownej próbie napojenia mlekiem matki i to pochodzącego z piersi.

Karmienie mieszane wydaje się być dobrym rozwiązaniem w niektórych sytuacjach, które przydarzają się mamom i ich dzieciom. Decydując się na nie, warto jednak być świadomym tego na czym dokładnie polega i z czym się wiąże, tak, aby optymalnie z niego skorzystać, a uniknąć ewentualnych niespodzianek i nieporozumień.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here