fortepian

Sztuki medytacyjne dalekiego Wschodu zawędrowały do naszej kultury już wiele lat temu. Przez ten czas nauki buddyjskie zdążyły przeniknąć do naszej kultury. Ich komercjalizacja sprawiła, że dostęp do nich ma duża ilość osób, które nie muszą posiadać specjalistycznej wiedzy, by zacząć medytować. Często wystarczy tylko odpowiednia aplikacja.

Medytacja może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala przejąć kontrolę nad swoimi myślami, nad którymi często trudno zapanować. Choć wydaje nam się, że istnieje podział na chłodną kalkulację i działanie pod wpływem emocji, jest jednak inaczej. Oba te podmioty przenikają się i nasze myśli powstają tak naprawdę pod wpływem naszych emocji.

Regularne praktykowanie medytacji pozwala wprowadzić prawdziwy podział między racjonalnym myśleniem, a przeżywaniem emocji. Pozwala ona na zaobserwowanie naszych działań, które podyktowane są działaniem pod wpływem chwili. Nie oznacza to, że spontaniczność to coś złego.

Często jednak nasze decyzje bywają nieprzemyślane, podyktowane korzyściami, które osiągane są w krótkim horyzoncie czasowym. Nie bierzemy jednak pod uwagę jakie konsekwencje w dłuższym terminie przyniesie nasze zachowanie. Kogo obrazimy, urazimy, jak my sami będziemy się czuć z naszą nieprzemyślaną decyzją.

Medytacja pozwala spojrzeć na to na chłodno, będąc jednocześnie świadomym swoich emocji. Pozwala to na najlepszą ocenę bieżącej sytuacji.

Jak więc widzisz, medytacja przede wszystkim pozwala zapanować nad swoimi emocjami. Często pomaga to w walce z niekontrolowanymi napadami złości, strachu, lęku. Jeżeli uważasz, że zbyt często twoje emocje przejmują kontrolę nad twoimi działaniami, warto, abyś spróbował jednej z technik medytacyjnych.

Owych technik jest wiele. Najprostszą z nich jest podstawowa medytacja, podczas której siadasz, zamykasz oczy i nie myślisz. Oczywiście jest to obraz idealny. Praktyka pokaże, że nie da się przez dłuższy czas siedzieć nie myśląc o niczym. Prędzej czy później do twojej głowy wkradnie się myśl. Nie jest to jednak nic złego. Twój mózg przyzwyczajony jest to ciągłej gonitwy myśli, dlatego też nie oczekuj od razu spektakularnych efektów.

muzyka relaksacyjna dla dzieci

Kiedy zauważysz myśl w swojej głowie, po prostu zaobserwuj ją. Stań obok. Zauważ, że w twojej głowie pojawiła się myśl i świadomie odsuń ją na bok. Za każdym razem, kiedy jakaś się pojawi, rób dokładnie to samo.

Możesz też skupić się na oddechu

Technika ta jest dokładnie tak prosta jak się wydaje. Skup wszystkie swoje zmysły na tej czynności. Wdech i wydech. Poczuj, jak świeże, chłodne powietrze przechodzi przez twój nos i wypełnia twoje płuca. Następnie, zrób świadomy, pełny wydech. Poczuj jak ciepłe powietrze powtórnie przechodzi przez twój nos. Możesz wyobrazić sobie, że wdychasz pozytywną energię, a wydychasz wszelkie troski i zmartwienia. Decyzja należy do Ciebie.

Do siedzącej medytacji możesz również wykorzystać muzykę relaksacyjną, która dodatkowo pomoże Ci przekierować swoje zmysły na medytowanie.

Muzyka relaksacyjna bywa również świetnym rozwiązaniem dla dzieci, które są nerwowe lub niegrzeczne. Szczególnie jednak myślę tutaj o maluchach, które bywają płaczliwe lub nie mogą zasnąć. Muzyka relaksacyjna dla dzieci działa dokładnie tak samo, jak ta do medytacji: wycisza myśli i koi emocje. Jeżeli więc Twoje dziecko miewa niektóre z wymienionych przypadłości, warto spróbować z muzyką relaksacyjną.

muzyka relaksacyjna

Jeżeli interesują Cię inne formy medytacji i wyciszania się, alternatywą jest tak zwane Mindfulness. Polega ono na byciu świadomym otoczenia, w jakim się znajdujesz. W dzisiejszych czasach wiele rzeczy robimy automatycznie, bez refleksji bądź świadomego działania. Droga do pracy lub szkoły, mycie się, pranie, gotowanie. Nawet jedzenie spożywamy bez większego zwracania uwagi na jego smak i zapach.

W trakcie praktyki mindfulness zaczynasz uczyć się i odkrywać świat na nowo. Nie jest to jednak takie proste. Tak jak w przypadku medytacji siedzącej, tutaj również przebywanie w stanie świadomości nie potrwa dłużej, niż kilka chwil. To normalne, nasze mózgi dążą do tego, by jak najwięcej czynności działo się w sposób automatyczny. Ma to na celu oszczędzanie zasobów. Mózg jednak posiada owych zasobów wiele, więc nie musisz się martwić, że zanadto obciążysz ten organ, praktykowanie tej formy medytacji dla większości osób nie jest w żaden sposób szkodliwe.

Warto więc poświęcić kilka chwil, by docenić otaczający nas świat, uświadomić sobie jego piękno, obecność drugiej osoby, emocje w swoim ciele, gdyż tym właśnie jest życie – chwilą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here