Nadżerka macicy – jak powstaje i jak ją leczyć?

Nie masz pojęcia czym jest nadżerka macicy? Doskonale, że natrafiłeś na niniejszy wirtualny poradnik, za pośrednictwem którego dowiesz się wszystkiego, co niezbędne na temat jednego z najpowszechniejszych problemów natury ginekologicznej. Z danych medycznych wynika, że nadżerka pojawia się u co czwartej kobiety, niezależnie od wieku, przebytych chorób narządów płciowych, porodów czy poronień. Z czego bierze się ta dolegliwość?

Niepozorna, ale jednak ranka


Najprościej nadżerkę wyjaśnia się jako niewielką ranę, która cechuje się brodawkowatą i nierówną powierzchnią, tworzącą się na szyjce macicy, zaraz przy wejściu do pochwy. Przeważnie to negatywne następstwo niedoleczonego stanu zapalnego sromu, albo drobnych urazów, jakie pojawiły się podczas współżycia zbyt szybko od czasu porodu, kiedy macica nie była jeszcze w dobrej kondycji. Często nadżerka występuje u kobiet starających się o potomstwo, które przeszły już kilka prób donoszenia ciąży, ale niestety roniły. Także i liczne porody, zwłaszcza te drogą naturalną, przyczyniają się nierzadko do naruszenia delikatnego nabłonka i powstania małych okaleczeń.

Interwencja medyczna niezbędna


Objawami wskazującymi na potrzebę zgłoszenia się do specjalisty z pewnością powinny być plamienia międzymiesiączkowe bądź pojawiające się bezpośrednio po współżyciu. Co więcej, nadżerce towarzyszą niekiedy ostre bóle podbrzusza i na odcinku krzyżowo-lędźwiowym. Jeżeli na bieliźnie dostrzegasz nieprzyjemne w zapachu zielonkawe, czasem żółte bądź białe upławy, możliwe iż również zabarwione krwią, to znak, że warto sprawdzić, czym jest nadżerka macicy i upewnić się, czy nie dotyczy ona i Ciebie. Wielokrotnie jednak ten rodzaj ranek nie daje o sobie znać w ogóle, przez lata, a kobieta dowiaduje się o drobnym urazie na jej szyjce macicy dopiero w trakcie rutynowej kontroli ginekologicznej. Wystarczy, że ginekolog użyje wziernika i obejrzy nabłonek, aby mógł wykryć okaleczenie wymagające czasem kolposkopii, a niekiedy terapii lekami dopochwowymi o działaniu przeciwzapalnym.

Możliwe powikłania


Nadżerka, która nie powoduje większego dyskomfortu nierzadko jest przez płeć żeńską zupełnie lekceważona, a to duży błąd, bowiem za jakiś czas ta pozornie błaha, niegroźnie wyglądająca ranka może wywołać nowotwór szyjki macicy. Co więcej, niewyleczona zwiększa ryzyko zakażeń jajników i macicy, w konsekwencji czego skutkuje niepłodnością. Wielokrotnie specjaliści zalecają w walce z nadżerkami koagulację chemiczną, co opiera się na zastosowaniu specjalnego specyfiku do posmarowania zmienionego fragmentu nabłonka. Wystarczą zaledwie dwa tygodnie, aby widoczna była diametralna poprawa. Przydatne mogą być także pełne estradiolu globulki hormonalne, które wspomagają szybkość gojenia się ranki. W przypadku bardziej uporczywych nadżerek zaleca się wypalanie prądem elektrycznym, co nazywa się profesjonalnie elektrokoagulacją. Można także skorzystać z laseroterapii.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here