pierwsze tygodnie ciąży

Ciąża, choć często wyczekiwana, może być i zazwyczaj jest dużym ciężarem fizycznym i psychicznym dla kobiety. Otwarcie trzeba mówić o tym, iż ciąża jest dużym wyzwaniem. Nie chce skupiać się teraz nad pozytywami samej ciąży, bo takowe istnieją. Chce zwrócić uwagę na to, by kobiety wiedziały, co może je czekać.

Nie mam na celu zniechęcenia kobiet do ciąży, wręcz przeciwnie. Mam wrażenie, że często okres ciąży jest przekoloryzowany, wyidealizowany. Kobiety pomimo tego, że jednak przecież wiedzą, iż ciąża wiąże się z wieloma dolegliwościami, to patrząc na kolorowy świat z social mediów, mogą czuć się zagubione.

Z jednej strony ciąża- stan fizjologiczny, gdzie przez 9 miesięcy kobieta podporządkowuję się temu, by zostać matką. Z drugiej strony obserwujemy w mediach społecznościowych piękne, umalowane, nie zmęczone ciężarne. Oczywiście w ciąży kobiety są również piękne, jednak musimy wziąć pod uwagę, iż w ciąży nie zawsze będzie tak kolorowo, jak na szklanym ekranie.

Chce również zwrócić uwagę na negatywną część ciąży dlatego, gdyż kiedy ciężarna napotyka jakiś problem, może myśleć, iż jest z nim sama, że może dany objaw tylko jej dotyczy. A właśnie jest wiele objawów, które dokuczają w ciąży, a nie mówi się o nich.

Już pierwsze tygodnie ciąży mogą obfitować w wiele nieciekawych objawów

Pierwszy trymestr ciąży jest trudnym okresem dla wielu ciężarnych. Zaznaczam, iż nie dla każdej z pań, a raczej nie przy każdej ciąży. Ja osobiście w pierwszej mojej ciąży czułam się fenomenalnie. Nie miałam żądnych objawów typowych dla I trymestru, dzięki czemu akurat tamtą ciąże wspominam bardzo dobrze. Gorzej było natomiast z drugą ciążą, gdzie od 7 tygodnia ciąży miałam regularne nudności, byłam osłabiona i kilka tygodni przeleżałam praktycznie w łóżku. Rzeczywiście wiele ciężarnych skarży się na podobne dolegliwości.

Niekiedy np. ciągłe wymioty mogą dopiero uzmysłowić kobiecie, że jest w ciąży. Wymioty, nudności, wrażliwy węch są najczęstszymi objawami I trymestru. Bywa i tak, że pierwsze tygodnie ciąży mogą przelecieć zupełnie niezauważone, tym bardziej, iż test ciążowy najlepiej zrobić w terminie spodziewanej miesiączki. Jest to zazwyczaj około 4-5 tydzień ciąży, gdyż dokładnego dnia zapłodnienia nie znamy.

w ciąży chłopczyk

(Ciąże zaczynamy liczyć już od 1 dnia ostatniej miesiączki, czyli tak naprawdę jeszcze przed zapłodnieniem.) Zazwyczaj, kiedy kobieta nie dostaję miesiączki, zaczyna dopiero myśleć, czy może być w ciąży. Choć bywa i tak, że na początku ciąży mogą występować lekkie krwawienia. Są one spowodowane zagnieżdżaniem się zarodka w macicy i kobiety o nieregularnych miesiączkach, mogą je pomylić właśnie z okresem.

Dla niektórych kobiet pierwszy okres ciąży jest bardzo ciężki: wymioty, nudności, ospałość, chroniczne zmęczenie, natomiast dla innych czasem nawet zupełnie nie zauważonym. Nie wiadomo do końca z czego to może wynikać. Niewątpliwym na pewno jest to, iż ta sama kobieta może różnie przeżywać każdą ze swoich ciąż.

W początkowej fazie ciąży warto, by kobieta szczególnie o siebie zadbała. Bywa tak, że w tym czasie kobieta jest tak wycieńczona, iż nie ma możliwości, by kontynuowała pracę zawodową. Myślę, że jeśli kobieta rzeczywiście źle się czuję, to warto, by poszła na zwolnienie lekarskie. Odpoczynek i relaks w tym czasie jest jedynym, czym kobieta może sobie pomóc. I wcale nie nawołuje, by kobiety ciężarne od momentu zobaczenia dwóch kresek na teście, od razu szły na zwolnienie. Mówię o tych paniach, które czują się źle.

Ciągłe nudności, wymioty mogą całkowicie zburzyć plan pracy i taki pracownik zapewne nie jest efektywny. Poza tym zdrowie najważniejsze, a do pracy zawsze można wrócić po kilku dniach, tygodniach. Nie jest powiedziane przecież, że kobieta ciężarna musi przebywać na zwolnieniu lekarskim 9 miesięcy, tym bardziej, że dolegliwości I trymestru mijają zazwyczaj około 14-15 tygodnia ciąży.

w ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży kobieta musi szczególnie o siebie zadbać. Zagnieżdżający zarodek jest niezwykle wrażliwy, dlatego kobieta powinna postawić na oszczędny tryb życia. W I trymestrze występuje stosunkowo najwięcej poronień, w tym samoistnych, spowodowanych wadami rozwojowymi. Warto w tym okresie zrezygnować z wyczynowego sportu bądź innych dyscyplin, w których dziecko będzie narażone na duże wstrząsy.

Ciąża to nie jest choroba, jednakże jest to szczególny czas w życiu kobiety i zasługuje na szczególne traktowanie. Ciąża jest magicznym czasem, cudem. 9 miesięcy to długa i chwilami ciężka droga, jednakże warta jej przejścia, gdyż na jej końcu czeka na nas niesamowity dar w postaci naszego dziecka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here