Popuszczanie moczu w ciąży – jak mu zaradzić?

Ciąża to cudowny czas oczekiwania na potomka. Przez kolejne dziewięć miesięcy uczucie radości i spełnienia będzie przeplatało się jednak z rozmaitymi obawami oraz nie zawsze przyjemnymi objawami stanu błogosławionego. I nie chodzi tu wyłącznie o poranne mdłości, które co do zasady szybko przemijają. Możesz zetknąć się także z takim problemem jak nietrzymanie moczu. Z czego on wynika i jak mu zaradzić?

Popuszczanie moczu w ciąży to zjawisko częstsze, niż mogłoby się wydawać. Jeżeli dotyczy również Ciebie, postaraj się nie denerwować, bowiem stres nie służy zarówno Tobie, jak i dziecku. Udaj się jednak do lekarza rodzinnego lub ginekologa prowadzącego ciążę, by omówić problem i wdrożyć odpowiednie postępowanie.

Fizjologia mikcji – jak przebiega oddawanie moczu?

Żeby zrozumieć, na czym polega problem z NTM, w pierwszej kolejności musisz wiedzieć, jak w prawidłowych warunkach przebiega oddawanie moczu. Jak wiesz, mocz jest produkowany przez nerki, skąd wędruje do umiejscowionego w dole brzucha pęcherza. Spływa on stale i w ten sposób wypełnia pęcherz moczowy – powoli i stopniowo.

Mocz pozostaje w pęcherzu do czasu, aż pęcherz zapełni się – zatrzymują go prawidłowo funkcjonujące mięśnie dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla). To one bowiem zaciskają cewkę moczową, nie pozwalając na niekontrolowany wypływ moczu. Kiedy pęcherz będzie pełny, do Twojego mózgu dotrze sygnał, który sprawi, że poczujesz potrzebę oddania moczu. Następnie mózg wyśle odpowiedni sygnał, dzięki któremu mięśnie się rozluźnią (przestaną zaciskać cewkę moczową), z kolei mięśnie pęcherza zaczną się kurczyć – w ten sposób świadomie i pod pełną kontrolą możesz opróżnić pęcherz.

Popuszczanie moczu w ciąży – co jest przyczyną?

Jeśli którykolwiek z wyżej wymienionych etapów zostanie zaburzony, dochodzi do nietrzymania moczu. Może on przybierać różne formy, w zależności od przyczyny (m.in. wysiłkowe nietrzymanie moczu, NTM z przepełnienia, z naglącym parciem czy przemijające).

Popuszczanie moczu w ciąży ma najczęściej związek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. To z kolei wynika z osłabienia wspomnianych już mięśni dna miednicy. Ciąża to niełatwy czas dla owych mięśni i pęcherza. Dochodzi wtedy do licznych zmian hormonalnych, poza tym dziecko rosnąc, „rozpycha się” w Twoim brzuchu, uciskając tym samym na organy wewnętrzne. Dlatego też konieczność częstszych wizyt w toalecie i uczucie parcia na pęcherz w ciąży jest zjawiskiem powszechnym.

Może też dochodzić do mimowolnego popuszczania moczu. W takiej sytuacji zasięgnij porady lekarza.

Jak zaradzić problemowi?

Popuszczanie moczu w ciąży jest dolegliwością, która najprawdopodobniej przeminie, kiedy organizm po porodzie wróci do normy. Dlatego nie martw się „na zapas” i zadbaj o własny komfort. W tym celu możesz sięgnąć po specjalistyczne produkty higieniczne, jak wkładki i podpaski na nietrzymanie moczu czy bielizna chłonna.

Wybierz produkt o odpowiednim stopniu chłonności i odzyskaj spokój. Każdy z produktów ma za zadanie pochłaniać nie tylko wilgoć, ale także nieprzyjemne zapachy. Jest wygodny i bardzo dyskretny, bo nie odznacza się pod bielizną. Jeśli natomiast obawiasz się o przykre zdarzenia w nocy, możesz zabezpieczyć łóżko specjalnymi pokryciami ochronnymi.

Ponadto zadbaj o zdrowy styl życia. Ciąża wcale nie oznacza, że musisz jeść za dwoje – duży przyrost masy ciała także niestety może przekładać się na trudności z zapanowaniem nad pęcherzem. Unikaj także picia dużych ilości kawy, herbaty oraz napojów cytrusowych. Przed wyjściem z domu postaraj się ograniczyć przyjmowanie płynów. Ćwicz mięśnie Kegla – są to ćwiczenia szybkie, proste i zupełnie nieinwazyjne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here