dziecko raczkuje

Nasze dziecko, jeśli dobrze i prawidłowo się rozwija to powinno w określonym czasie siedzieć i raczkować. Rodzice przykładają do tego wiele uwagi, ale czy aby na pewno ma to takie znaczenie? Ma, ale nie do końca w takim sensie jak nam się wydaje. Dzisiaj rodzice prześcigają się w tym, jakie genialne są ich dzieci, dlatego te osoby, które takich dzieci nie mają wpadają w kompleksy.

Wystarczy poczytać forum internetowe o dzieciach żeby wpaść w kompleksy. Pamiętajmy o tym, że większości tych wypowiedzi to marzenia rodziców żeby ich dzieci właśnie takie były. My skupmy się na naszym dziecku i nie dorabiajmy historii do niego tylko cieszymy się, że prawidłowo się rozwija. Między innymi raczkowanie jest oznaką, że z dzieckiem jest wszystko w porządku i że rozwija się tak jak trzeba.

Dziecko na czworakach

Dziecko do tej pory leżało tam gdzie my chcieliśmy, ale nagle się to zmienia. Nagle to ono decyduje gdzie będzie leżało czy siedziało. Może poruszać się po całym domu i to stwarza wiele niebezpieczeństw, na które trzeba naprawdę uważać. Dzieci najczęściej rozpoczynają raczkowanie pomiędzy ósmym, a jedenastym miesiącem. W tym czasie dziecko zaczyna raczkować i poznawać to wszystko, co dla niego jest nowe. Niektóre dzieci nie raczkują tylko od razu chodzą.

Zdarzają się takie przypadku, że dziecko woli się podnieść i stać niż raczkować. Można spotkać również takie dzieci, które nie raczkują prawidłowo i jedna noga im gdzieś ucieka. To, dlatego trzeba wtedy poprawiać dziecko w chodzeniu tak żeby nie miało w przyszłości problemów z nogami, które będą krzywe albo będą mu uciekać do środka. Nie każde dziecko jest na tyle odważne żeby raczkować.

dziecko

Woli sobie siedzieć lub ewentualnie się turlać, dlatego zabawami trzeba je zachęcać do tego. Na pewno dziecko coś lubi? Jakieś jedzenie, ulubiona zabawka? Może ma psa? To wtedy robimy tak żeby musiało się ruszyć z tego miejsca i musiało dojść do przedmiotu czy żywego zwierzęcia. To go mobilizuję, a jak zobaczy, że to działa to następnym razem samo będzie chodzić na czworakach.

Po co raczkować?

Niby raczkowanie nie jest potrzebne skoro można chodzić, ale jeśli dziecko za wcześnie zacznie chodzić i nie uczyło się raczkować to wtedy będzie miało problemy z równowagą. Do wszystkiego trzeba się będzie przyzwyczaić razem ze swoim mózgiem i nie warto omijać jakiegoś etapu, bo to nic nie da i dziecko będzie miało w przyszłości problemy. Raczkowanie działa pozytywnie na krzywiznę kręgosłupa dziecka i stabilizuje go.

Wzmacniają się mięśnie, co pozwala w przyszłości o wiele łatwiej chodzić na dwóch nogach. Mózg dziecka rozwija się bardzo dobrze dzięki raczkowaniu. Mamy synchronizacje lewej i prawej półkuli. Sami widzimy, że to ma ogromne znaczenie, dlatego trzeba pilnować żeby nasze dziecko raczkowało. Nie wszyscy wiedzą jak ważne jest raczkowanie i wydaje im się, że najlepiej by było gdyby dziecko od razu zaczęło chodzić. Takie dziecko o wiele częściej się potyka i zniechęci do chodzenia. Jeśli przejdzie na spokojnie przez wszystkie etapy to będzie to wszystko całkowicie inaczej wyglądało.

Nasze dziecko raczkuje

kiedy dziecko raczkuje

My rodzice musimy dziecku stworzyć odpowiednie warunki do raczkowania. Trzeba będzie ściągnąć wszystkie przeszkody tak żeby dziecku było wygodnie. Byłoby dobrze gdyby panele nie były śliskie, czyli dobrze jest coś na nich położyć. Dywan czy chodnik to również bardzo dobra amortyzacja, bo jednak dziecko często może upadać i lepiej żeby sobie zbytniej krzywdy wtedy nie zrobiło. Do siedzenia wystarczy kocyk, ale do raczkowania już nie, dlatego trzeba kupić, chociaż kawałek taniego dywanu, który jest miękki i miły w dotyku, a ułatwimy dziecku chodzenie.

Nie wszystko stanie się od razu i czasami trzeba na pierwsze efekty poczekać długo. Cierpliwość jest tutaj bardzo istotna i wiele osób o tym zapomina. Z biegiem czasu wszystko się zmieni i dziecko zacznie widzieć, że chodzenie na czworakach wiąże się z wieloma zaletami, dlatego warto na to czekać. Im szybciej to nastąpi tym bardziej będziemy zadowoleni, ale jeśli poczekamy jeszcze tydzień czy dwa to naprawdę się nic nie stanie.

Jeśli mija rok, a dziecko nadal nie raczkuje i nie chodzi to oznacza, że coś jest nie tak z jego rozwojem i nie pozostaje nam nic innego jak udać się do lekarza, który dziecko bardzo dokładnie przebada. Wtedy dowiemy się, co będzie się działo złego i będzie można dziecku pomóc. Przypadki są bardzo różne, dlatego nie ma jednego terminu, w którym dziecko ma się podnieść i chodzić na czterech. Jedno robi to szybko, a drugie bardzo, ale to bardzo późno.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here