objawy ciąży pozamacicznej

Nie zawsze ciąża rozwija się w sposób zupełnie prawidłowy. Jest to jednak spore utrapienie dla kobiet spodziewających się dziecka, które chcą przecież, aby wszystko z nim było w porządku. Największą bolączką bywa jednak ciąża pozamaciczna. To jej obawiają się kobiety, które próbują zajść w ciążę i planują powiększenie swojej całej rodziny. Tak naprawdę na samym początku trudno jest ją zdiagnozować.

Najpierw, w pierwszych kilku tygodniach, nie daje ona praktycznie żadnych bardziej charakterystycznych czy niepokojących objawów. Kobiecie może się wtedy wydawać, że z nią i z dzieckiem jest wszystko w porządku. Z czasem jednak objawy ciąży pozamacicznej zaczynają się zaostrzać i pogłębiać, a w takim momencie przyszła matka wie już, że coś jest po prostu nie tak.

Negatywne sygnały wysyłane przez organizm mogą być bardzo zróżnicowany. Najczęściej kobiety, które niestety muszą zmagać się z tym problemem, początkowo dostrzegają u siebie dziwne i nietypowe krwawienie, a także cierpią na silne i nawracające bóle odczuwalne w okolicach brzucha. A jakie są inne objawy tej ciąży? Jak można poznać, że płód nie rozwija się w tym miejscu, w którym powinien?

Początkowo, gdy dopiero kobieta zajdzie w ciążę, objawy jej organizmu przypominają te charakterystyczne dla normalnego stanu ciąży. Niczym się one nie różnią. Nie są niepokojące czy dziwne. Przede wszystkim zanika miesiączka i krwawienie zostaje całkowicie zahamowane. Piersi stają się większe i mogą znacząco podwyższyć swój rozmiar, a także zauważalnie się wypełnić, podnieść i ujędrnić. Często też bolą i są bardziej wrażliwe na jakikolwiek, delikatny nawet dotyk.

ginekolog

U kobiet w ciąży dochodzi do mocnych zmian hormonalnych, przez które niejednokrotnie narzekają one na gorsze samopoczucie. Są częściej smutne i zmartwione. Zaczynają płakać zupełnie bez powodu – gdy tylko ktoś je skrytykuje lub obejrzą bardziej wzruszający film lub serial. Narzekają także na bezustanne uczucie zmęczenia i brak dostatecznych ilości energii, przez co trudniej jest im się skupić na pracy, ćwiczeniach czy normalnych domowych obowiązkach.

Jeżeli w takim momencie kobieta, która jest w ciąży pozamacicznej, wykona sobie test ciążowy, jego wynik najprawdopodobniej będzie pozytywny. W przypadku pięćdziesięciu procent kobiet wychodzi on jednak negatywny i wcale nie jest wtedy wiarygodny – kobieta i tak może spodziewać się dziecka, mimo iż wydaje się jej, że jest zupełnie odwrotnie.

Oczywiście wraz z upływem czasu takiej kobiecie zaczną dokuczać bardziej charakterystyczne i nietypowe objawy ciąży pozamacicznej. Co takiego do nich zaliczamy? Przede wszystkim wspomniane już bóle brzucha. Są one dość silne i intensywne. Najczęściej kobiety mówią o tym, że odczuwają je w samym podbrzuszu. Nie mogą przez nie czuć się w pełni komfortowo, a nawet silniejsze środki farmakologiczne kompletnie na nie nie działają.

Mimo iż najczęściej podczas stanu ciąży krwawienie całkowicie zanika, w przypadku ciąży pozamacicznej miesiączki mogą stać się po prostu bardziej nieregularne. Dalej będą występować, ale o wiele rzadziej lub częściej. Jeżeli natomiast zostaną zatrzymane z powodu zmian hormonalnych zachodzących w organizmie przyszłej matki, mogą u niej występować sporadyczne krwawienia z dróg rodnych. Ostatnim i zdecydowanie najbardziej niepokojącym objawem będzie guz przydatków. Kobieta, która jest w ciąży pozamacicznej, nie jest w stanie samodzielnie go zdiagnozować – musi to zrobić prowadzący ją lekarz.

u lekarza

Oczywiście każda ciąża pozamaciczna może rozwijać się nieco inaczej. U niektórych kobiet kompletnie nie dochodzi do wystąpienia tych wyżej wymienionych, nietypowych objawów, dlatego myślą one, że są w normalnej ciąży, a ich dziecko rozwija się prawidłowo i zgodnie z ustalonymi normami. Czasem też w przypadku takiej ciąży pojawiają się jedynie nieliczne z omówionych objawów. Nie muszą wcale występować jednocześnie, a mogą też pojawiać się stopniowo i w różnym czasie.

Niektóre kobiety, które zajdą w ciążę pozamaciczną, zaczną też odczuwać zupełnie inne dolegliwości. Jednym z nich może być m.in. dziwna wydzielina z dróg rodnych – nie musi mieć ona koniecznie domieszki krwi, ale może przyjąć dziwną, ciemną, bardziej brunatną barwę. Każdy taki sygnał wysyłany przez organizm to powód do niepokoju. Objawów, które przypominają ciążę pozamaciczną, nikt nie powinien bagatelizować i pomijać. Należy jak najszybciej zwrócić się z nimi do lekarza – im wcześniej, tym lepiej. Najważniejsze w takich przypadkach jest to, by kobieta była pod stałą opieką medyczną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here