tygodnie ciąży

Ciąża jest fizjologicznym stanem kobiecego organizmu, który trwa dziewięć miesięcy kalendarzowych, a dziesięć miesięcy księżycowych bowiem jest to aż czterdzieści tygodni niezwykłej przygody – w trakcie której nasze maleństwo dojrzewa i nabiera sił po to, aby móc wreszcie przyjść na świat i być zdolne do samodzielnego funkcjonowania poza organizmem swojej mamy. Ciążę możemy także podzielić na trzy trymestry, z których każdy trwa około trzech miesięcy.

Pierwszy trymestr nie zawsze należy do łatwych – oczywiście jest to kwestia indywidualna każdego organizmu, jednak wiele pań w tym okresie skarży się na poranne lub trwające przez cały dzień mdłości i wymioty, brak apetytu, wrażliwość na zapachy oraz ogólne osłabienie organizmu i spadek energii. W pierwszym trymestrze ciąży szczególnie ciężko jest podołać codziennym obowiązkom oraz pracy etatowej – jeżeli dokuczają nam mdłości i wymioty oraz wszechogarniająca senność.

Jednak dobrą wiadomością jest to, że po upływie pierwszego trymestru nadchodzi pora na kolejny – drugi trymestr, który dla większości pań jest zdecydowanie bardziej łaskawy od swojego poprzednika. W drugim trymestrze ciąży panie zwykle mogą zaobserwować u siebie ogromne pokłady energii oraz przypływ sił witalnych, a po porannych mdłościach zazwyczaj nie ma już śladu. W wyjątkowych przypadkach mdłości mogą trwać przez całą ciążę, aż do momentu rozwiązania jednak są to naprawdę sporadyczne sytuacje.

W większości przypadków w drugim trymestrze czujemy się najlepiej, jesteśmy w stanie podróżować, ćwiczyć, jeździć na rowerze oraz bez przeszkód wykonywać swoje codzienne obowiązki zarówno te domowe jak i zawodowe. Zaczynamy także dostrzegać u siebie powrót apetytu, a znana z poprzedniego trymestru uciążliwa wrażliwość na zapachy przestaje nam już tak bardzo dokuczać i właściwie odchodzi ona w sferę nieprzyjemnych wspomnień. Pod koniec drugiego trymestru zwykle większość kobiet zauważa u siebie zaokrąglający się brzuch oraz zmianę sylwetki.

młode małżeństwo

Nasz odmienny stan zaczyna być także zauważalny dla otoczenia

Po zakończeniu drugiego trymestru ciąży przychodzi pora na trzeci- już ostatni trymestr, który zakończy się przyjściem naszego wyczekiwanego maleństwa na świat.W trzecim trymestrze możemy ponownie odczuwać pogorszenie samopoczucia oraz ociężałość związaną z pojawieniem się dodatkowych kilogramów. Mogą nam dokuczać bóle oraz opuchnięcia kończyn – zwłaszcza łydek oraz stóp i palców dłoni.

To czas kiedy nasze maleństwo najintensywniej rośnie oraz przybiera na wadze dlatego często w tym okresie potrzebujemy nowych – o rozmiar lub dwa większych ubrań bądź specjalnej odzieży ciążowej. W tym czasie zaleca się dużo snu oraz odpoczynku – należy oszczędzać siły i energię na czas kiedy nasze maleństwo już pojawi się na świecie i cały świat zostanie przewrócony do góry nogami. Czasu na odpoczynek i relaks może nam też bardzo brakować w tym okresie.

Właściwie w okolicach trzydziestego tygodnia powinnyśmy mieć już spakowaną torbę do szpitala zawierającą najpotrzebniejsze rzeczy dla nas oraz wyprawkę dla naszego maluszka. Przyjmuje się że w 36 tygodniu maleństwo jest już zdolne samodzielnie przetrwać poza organizmem matki – dlatego ciąża od tego momentu w medycynie uznawana jest za donoszoną.

Oczywiście nie należy na siłę przyspieszać porodu poprzez intensywną aktywność fizyczną lub niestosowanie się do zaleceń lekarza. Ostatnie tygodnie ciąży są bowiem niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju niektórych organów wewnętrznych maleństwa, między innymi jego układu oddechowego wraz z płucami, maleńkiego serduszka, a także układu pokarmowego.

w ciąży

To także czas kiedy dziecko bardzo intensywnie rośnie dlatego ważne jest, aby donosić ciąże i urodzić w terminie zwłaszcza u pań, których dzieci nie nabrały jeszcze odpowiedniej masy. Mówi się, że noworodek, którego masa ciała urodzeniowa wynosi poniżej 2,5 kilograma cierpi na niedowagę lub zbyt niską masę urodzeniową i jest zmuszony przebywać w specjalnym inkubatorze, gdzie będzie mógł nabrać właściwej masy ciała oraz sił i energii.

Prawidłowy przyrost wagi u kobiety podczas całego okresu ciąży to kwestia indywidualna – jednak mówi się, że jest to przedział w granicach 8- 15 kilogramów. Oczywiście najmniej powinny przybrać na wadze osoby, które już przed ciążą cierpiały na nadwagę lub otyłość. Z kolei bardzo szczupłe panie mogą sobie pozwolić na zdecydowanie większy przyrost masy ciała w okresie ciąży – nawet do dwudziestu kilogramów – jeżeli przed ciążą zmagały się one z niedowagą lub mieściły w dolnej granicy normy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here