5 powodów, dla których warto mieć w domu królika

0
944

Szukasz idealnego zwierzątka domowego dla siebie bądź dzieci? Jeśli z różnych przyczyn nie możesz czy też nie chcesz mieć kota i psa, ale marzysz o możliwości zabawy i interakcji z pupilem, to strzałem w dziesiątkę może okazać się królik. Ten niepozorny gryzoń ma naprawdę wiele zalet i z pewnością szybko podbije twoje serce. Sprawdź, dlaczego królik to jedno z najlepszych zwierzątek domowych.

Nie jest bardzo wymagający

Nie oznacza to jednak, że można zostawić go w klatce niczym rybki w akwarium. Taki zwierzak wymaga z pewnością więcej opieki niż chomik, ale jednocześnie w przeciwieństwie do psa nie trzeba wyprowadzać go na spacer. Skomponowanie diety dla pupila jest z kolei łatwiejsze niż w przypadku kota. Wystarczy zapewnić mu siano, zioła i od czasu do czasu np. warzywa, a także codziennie wymieniać wodę. Należy też pamiętać, że klatka dla królika z wyposażeniem powinna być regularnie czyszczona minimum raz w tygodniu. Konieczne jest też zadbanie o higienę kuwety i wymianę siana.

Nie potrzebuje dużo miejsca

Klatka dla miniaturki powinna zmieścić się nawet w mniejszym mieszkaniu. Należy oczywiście zadbać o to, żeby zwierzak miał w niej wystarczająco dużo przestrzeni. Z tego powodu nie należy trzymać go w klatce po chomiku. W przypadku dwóch pupili klatka powinna mieć odpowiednio większy rozmiar. Ponadto królik powinien być z niej codziennie wypuszczany na kilka godzin. Należy jedynie upewnić się, że nie czyhają na niego niebezpieczeństwa w postaci np. trujących roślin bądź kabli pod napięciem.

Nie jest drogi w utrzymaniu

Kwestia kosztów utrzymania królika w dużej mierze zależy od rozmiaru, apetytu i stanu zdrowia zwierzaka. Największym wydatkiem prawdopodobnie będzie wyprawka dla pupila. Dobrej jakości klatki z oferty sklepu online AquaelZoo to koszt od ok. 150 do 350 zł. W miesięcznych kosztach utrzymania należy natomiast uwzględnić siano, podłoże do kuwety i różnego rodzaju pożywienie. Przeważnie kwota takich zakupów nie przekracza jednak 150 zł. Warto też mieć przygotowane oszczędności na ewentualne nagłe wizyty u weterynarza.

Jest dość towarzyski

Króliki to miłe zwierzątka, które chętnie spędzają czas z człowiekiem. Należy jednak dostosować się pod tym względem do ich potrzeb. Początkowo pupil może być dość nieufny, jednak jeśli oswoi się z człowiekiem, to może się do niego mocno przywiązać. Nie oznacza to jednak, że należy brać go na ręce. To częsty błąd, który może być dla królika źródłem sporego stresu i skończyć się ugryzieniem właściciela. Należy też pamiętać, że sympatyczne gryzonie lubią głaskanie i pieszczoty, jednak tylko wtedy, gdy to one mają na to ochotę.

Jest inteligentny i szybko się uczy

Królik może okazać się świetnym kompanem dla osób, które lubią wchodzić w interakcje ze swoimi zwierzętami. Inteligencja popularnych miniaturek jest zbliżona do poziomu psa i kota. Gryzonie reagują na swoje imię, uwielbiają zabawki i niekiedy mogą pozwolić przyłączyć się właścicielowi do swoich zajęć. Na dodatek króliki szybko i chętnie chłoną wiedzę. Nauka nowych umiejętności może zatem dać mnóstwo frajdy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here