Jakie są objawy COVID-19

Koronawirus SARS-CoV-2 całkowicie odmienił sposób funkcjonowania ludzi i wielu państw na całym świecie. Co musisz o nim wiedzieć?

W celu zatrzymania epidemii i zminimalizowania ryzyka zakażenia, eksperci opracowali spójne zasady sanitarne, którym wszyscy powinniśmy podlegać. Jak zminimalizować ryzyko zachorowania na COVID-19?

Jak unikać koronawirusa?

Koronawirusem można zarazić się droga kropelkową. Potencjalnym zagrożeniem jest więc nie tylko kontakt z osobą chorą na COVID-19, ale także z przedmiotami, na których przez jakiś czas wirus może przetrwać, a następnie przedostać się za pomocą dłoni w okolice nosa, ust i oczu.

Właśnie dlatego tak ważne jest społeczne dystansowanie się (unikanie zgromadzeń, odstęp minimum 1,5 metra od nieznajomej osoby), noszenie maseczek i częste mycie oraz dezynfekowanie rąk. Takie działania zabezpieczają nie tylko ciebie, ale także osoby wokół.

Kto zaraża koronawirusem?

W początkowych tygodniach epidemii w Polsce zagrożenie stanowiły głównie osoby powracające z zagranicy, u których potwierdzono obecność koronawirusa. W kolejnych okresach uznano jednak, że osoby, które nie miały kontaktu ze zdiagnozowaną osobą i osobą powracającą z zagranicy, także mogą być zarażone.

Co więcej, koronawirus u wielu osób przebiega całkowicie bezobjawowo, a więc potencjalnie każdy z nas może go roznosić, nawet o tym nie wiedząc. Praktyczne w takiej sytuacji okazują się więc maseczki i rękawiczki, które należy nosić w miejscach publicznych.

Podczas kichania lub kaszlenia należy zasłaniać usta i nos w taki sposób, by nie rozpylać aerozolu przed siebie.

Najczęstsze objawy koronawirusa

Niestety czasem zdarza się, że w wyniku nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa dojdzie do zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2. Co powinno wzbudzić szczególny niepokój?

Zwróć uwagę na następujące symptomy:

  • uporczywy suchy kaszel,
  • trudności z oddychaniem,
  • wysoka gorączka (powyżej 38 °C),
  • uczucie rozbicia i przemęczenia.

Do rzadkich, ale również odnotowywanych objawów zalicza się m.in. lejący się katar, biegunkę i wymioty, uporczywe bóle głowy, senność, ból w klatce piersiowej. Jednak w tym przypadku kluczowe jest pytanie o to, czy w ogóle było ryzyko zarażenia się SARS-CoV-2.

Przykładowo, jeśli ktoś unika wychodzenia z domu, a dodatkowo dochowuje wszystkich niezbędnych środków bezpieczeństwa, to wymioty i gorączka najprawdopodobniej świadczą o innym rodzaju infekcji. Nie należy jednak tracić czujności.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się telefonicznie z lekarzem pierwszego kontaktu i zasięgnąć porady. Specjalista, w razie potrzeby, pokieruje cię dalej i zaleci dalsze metody postępowania.

Uwaga! Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę COVID-19, unikaj wychodzenia z domu i pod żadnym pozorem nie udawaj się osobiście na SOR lub do przychodni. W ten sposób tylko niepotrzebnie będziesz stwarzać zagrożenie dla pozostałych pacjentów oraz dla służb medycznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here