W czym powinien spać niemowlak

Sen dziecka w najlepszym wydaniu jest niezbędny do prawidłowego rozwoju malucha. Gdzie powinno spać dziecko i czym ma być przykryte, by w czasie snu było jak najbardziej bezpieczne, a sam sen przynosił realne odprężenie? Przedstawiamy te rodzaje okrycia, które cieszą się największą popularnością i przestrzegamy przed metodami, z których powinno się zrezygnować. Zachęcamy do lektury.

Kołderka/kocyk

Czy wiesz, że chociaż liczni specjaliści wypowiadają się negatywnie w kwestii wyboru tradycyjnej kołderki do spania dla dziecka, to rodzice nadal popełniają ten błąd? Wciąż przykrywają swoje pociechy kołdrą albo kocem, które to mogą wręcz stanowić zagrożenie dla niemowląt.

Przede wszystkim takie rozwiązania nie są wygodne, bo łatwo mogą zsuwać się z ciała dziecka, tym samym przyczyniać się do ochłodzenia. Co więcej, kołdra czy koc może zakryć twarz malucha, nie pozwalając mu tym samym swobodnie oddychać. Z całą pewnością odradzamy taką opcję.

Becik/ śpiworek

Dla najmłodszych najlepiej sprawdza się spiworek dla niemowlaka i jesteśmy wielkimi fanami właśnie takiego rozwiązania. Śpiworki dla niemowlaków otulają doskonale ciałko pociechy, jednocześnie nie pozwalają na odkrycie ani zasłonięcie twarzy. Dają też poczucie bezpieczeństwa, dokładnie tak jak becik, to dziecko zawsze jest mocno „opatulone”, prawie jak w brzuchu mamy. Dzisiaj najlepsi producenci, a takich z łatwością można znaleźć również na rodzimym rynku polskim, oferują śpiworki i beciki nie tylko w modnych printach, ale wykonane z ekologicznych, przyjaznych dziecku materiałów. W sklepach (także tych online) bez problemu znaleźć można wersje na lato oraz cieplejsze na zimę. Wiele z takich produktów ma również dodatkowe wkładki pomagające utrzymywać dziecko we właściwej pozycji.

Sypialnia dziecka

Rodzice muszą uświadomić sobie, że nie tylko przykrycie malucha jest kwestią priorytetową. Liczy się przecież cały wystrój pokoju, który wprowadza w błogi, relaksacyjny nastrój i pozwala na bezpieczny, komfortowy sen. Ważne jest też łóżeczko i rodzaj materaca, na którym śpi dziecko, idealnie, jeśli drzemki oraz nocny sen odbywa się zawsze w tym samym miejscu i mniej więcej w tych samych porach. Okazuje się, że stałe rytuały są dla maluchów niezwykle ważne.

Warto zadbać o ulubioną przytulankę dziecka i klimat idealny do spania. Można zapalić dającą lekkie, ciepłe światło lampkę czy włączyć kołysankę – świetnie sprawdzają się też odgłosy natury. Sam pokój powinien mieć stonowane barwy, pięknie współgrają pastele, za to wyklucza się intensywne czerwienie i mocne dekory, które mogą rozpraszać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here