Leżakowanie w przedszkolu - TAK czy NIE?

Dla jednych wspomnienie z dzieciństwa, jakie wiąże się z koniecznością leżakowania w przedszkolu, to prawdziwa trauma.

Inni wspominają ten czas miło i chętnie wróciliby do tamtych czasów. Dzisiaj temat leżakowania podejmowany jest często, zarówno pedagodzy, psycholodzy, jak i sami rodzice mają w tym zakresie różne zdania. Okazuje się, że nie ma jednego, spójnego stanowiska, które wskazywałoby na same zalety albo też tylko wady takie spędzania czasu przez najmłodszych.

Co mówią badania?

Dzieci w wieku przedszkolnym potrafią skupić się na jednym zadaniu nie dłużej niż przez 20 minut, a potem potrzebują przerwy. Kilkulatki, by mogły zdrowo i sprawnie się rozwijać, potrzebują tzw. poobiedniej drzemki. Nie po to, by mogli od nich odpocząć opiekunowie, chociaż każdy z nas przyzna, że godzina spokoju daje i dorosłym ogromną ulgę. Sen jest niezbędny, by mały organizm mógł się zregenerować. Tylko wypoczęty może sprawnie nabywać nowe umiejętności, wiedzę i doskonalić swoją sprawność. Tylko wypoczęty przedszkolak będzie miał siłę na naukę i zabawę, na aktywność intelektualną oraz tę fizyczną.
Nie można jednak do snu zmuszać. Należy stworzyć warunki idealne do odpoczynku. Takie, dzięki którym przedszkolak sam poczuje znużenie i z chęcią położy się na leżance. Odpoczynek ma odbywać się bez stresu, przy zachowaniu pełnego poczucia bezpieczeństwa. Inaczej może okazać się jedynie męczarnią.

Stanowisko przedszkoli

Chociaż specjaliści potwierdzają, że drzemka w ciągu dnia jest przedszkolakom potrzebna, to same placówki przedszkolne nieco zmieniły standardy w tej kwestii. Leżakowanie nie jest już przymusowe, nigdy nie wiąże się więc z traumą. Z tej możliwości korzystają dzieci, które po prostu chcą odpocząć. Te, które nie widzą potrzeby leżenia na leżance, a ich ulubionym akcesorium nie jest śpiworek przedszkolaka, mogą w tym czasie obejrzeć bajkę, posłuchać muzyki czy realizować inne zajęcia wyciszające. Chodzi jedynie o to, by w ciągu dnia znaleźć odpowiednią porę na relaks. Dzięki temu maluchy się regenerują, odzyskują siły do spędzenia dalszej części dnia w sposób aktywny.

Jak przygotować dziecko do leżakowania?

Jeśli w przedszkolu każdego dnia realizowane jest jednak leżakowanie, warto odpowiednio przygotować malucha do tej formy odpoczynku w ciągu dnia poza domem. Nierzadko dzieci nie chcą spać, nie czują się zmęczone, a oderwanie ich od ciekawej zabawy tylko po to, by leżały, nie spotyka się z wielką aprobatą.
Dobrze jest więc stworzyć jak najlepsze warunki do leżakowania. Oprócz tego, że starają się o nie zadbać przedszkolne „ciocie”, na przykład włączając muzykę relaksacyjną czy zasłaniając okna, również rodzice mają na to ogromny wpływ.
Dziecko może zabrać do przedszkola ulubioną przytulankę, z którą będzie czuć się po prostu bezpiecznie. Przyda się też ciepły i miękki śpiworek przedszkolaka. Ten wpłynie na pewno nie tylko na komfort snu, ale jest również przyjemny dla oka. Ciekawe nadruki czy wzór ulubionej postaci z bajki sprawi, że dziecko chętniej położy się jednak na leżance i zapadnie w błogi sen.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here