Dziecko i komputer – jak sprawić, by zabawa przed monitorem była bezpieczna?

Dzieci spędzają przed ekranem smartfonów i laptopów średnio 2 godziny dziennie. Rekordziści nawet 6 i więcej godzin. Warto zadbać o programy i akcesoria komputerowe, dzięki którym dziecko bezpiecznie spędzi czas przed monitorem.

Obecnie większość urządzeń elektronicznych to te przenośne. Użytkownikom zdarza się zapominać, że tablet czy smartfon to wciąż rodzaj mini komputera, który także może szkodzić wzrokowi czy kręgosłupowi dziecka. Wiele godzin siedzenia w przygarbieniu z ekranem blisko twarzy może prowadzić do wykrzywienia kręgów szyjnych i pozostałych odcinków kręgosłupa, a także pogorszenia wzroku.

Dlatego również przy korzystaniu z mniejszych urządzeń warto dbać o to, by dziecko siedziało przy tym w prawidłowej pozycji i z wyprostowanymi plecami. Można też ograniczyć zły wpływ, jaki światło ekranów ma na wzrok, poprzez regulację jasności urządzenia. Niektóre sprzęty komputerowe mają funkcję ochrony wzroku, która pozwala wyemitować łagodniejsze, żółte światło, które nie razi oczu. To szczególnie przydatne wieczorem, bo później dziecko będzie mogło łatwiej zasnąć. Można też ściągnąć aplikację na komputer z taką funkcją.

zabawa i nauka

Rodzice mogą zainstalować filtr

Podstawą powinna jednak być aplikacja pozwalająca kontrolować, co dziecko ogląda w sieci. Na komputerach stacjonarnych i laptopach czasem da się ustawić ochronę rodzicielską, która filtruje słowa czy strony, których dziecko ma unikać. W przypadku aplikacji selekcjonować można tematykę, dostosowując ją do wieku.

W ten sposób można zapewnić 3-latce dostęp do innych treści niż jej 11-letniemu bratu. Część aplikacji kontroluje też czas, po jakim urządzenie automatycznie się wyłącza. Dzięki temu można mieć pewność, że najmłodsi nie oglądają programów ani nie grają w gry dłużej niż godzinę czy dwie dziennie.

Akcesoria komputerowe do sprzętu stacjonarnego

Część dzieci dodatkowo wciąż spędza sporo czasu przed komputerem stacjonarnym, na przykład grając w ulubione gry lub przygotowując się do szkoły. Nie można więc zapomnieć o sprzętach, dzięki którym ta praca będzie efektywna i zdrowa dla ciała. Zobacz, jak dobrać akcesoria komputerowe, takie jak ergonomiczna mysz z podkładką, podnóżek czy krzesło. Każdy z tych elementów pozwala wyeliminować ból, który pojawia się w dłoniach czy plecach po długiej grze.

Akcesoria komputerowe

Im więcej czasu dziecko spędza przed monitorem, tym bardziej jest to ważne. Do okazjonalnej gry mogą wystarczyć zwyczajne akcesoria komputerowe, ale zapalony gracz powinien mieć już specjalną podkładkę na mysz z podpórką na nadgarstek. W przeciwnym razie mogą pojawić się nawet skurcze dłoni czy cieśń nadgarstka, a te będą wpływać na szkolne wyniki, gdy dziecko przez dyskomfort nie będzie chciało pisać.

Warto pytać też dziecko o to, czy nie czuje po dniu przed komputerem bólu głowy. Jeśli tak, to oznacza, że monitor jest nieprawidłowo ustawiony. Dobrym pomysłem może być zmiana ustawienia i bliskości monitora w stosunku do twarzy dziecka. Odpowiednio ustawiony monitor, ergonomiczne krzesło i dobra myszka komputerowa z podkładką to akcesoria komputerowe, który mogą znacznie poprawić komfort odczuwany podczas siedzenia przed komputerem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here