Najważniejszym czynnikiem, jaki powinniśmy mieć na względzie podczas projektowania kuchni, jest ergonomia. Funkcjonalność kuchennej zabudowy zależna będzie przede wszystkim od tego, gdzie rozlokowane zostaną poszczególne sprzęty, ale i na jakiej wysokości będą się znajdować. By zapewnić sobie do nich wygodny dostęp, coraz częściej sprzęty takie jak piekarnik, mikrofalówka czy nawet zmywarka umieszczamy w wysokiej zabudowie. Dlaczego piekarnik w słupku będzie bardziej komfortowy w użytkowaniu, niż piekarnik pod płytą?
Piekarnik w słupku czy pod płytą?
Wysoką zabudowę, w której wybrane sprzęty AGD montujemy jeden nad drugim, określa się mianem słupka. Zalet takiego układu nie brakuje. Wymieńmy tu chociażby oszczędność miejsca, ale i łatwy dostęp. Przykładowo, do umieszczonego na wysokości naszego wzroku piekarnika jest nam dużo łatwiej zaglądnąć, a wkładanie i wyjmowanie z niego potraw nie będzie wiązało się z koniecznością schylania się czy kucania. Nasz kręgosłup zatem z całą pewnością doceni – nie tylko piekarnik – ale i inne sprzęty w zabudowie słupkowej.
Wizualizacja kuchenna z kolekcji FASHION 168
(źródło: https://verle-home.com/portfolio/kuchnia-fashion-168/)
Jakie sprzęty możemy zainstalować w słupku?
W kuchni, do której wybieramy sprzęt do zabudowy, najczęściej możemy odnaleźć przynajmniej jeden słupek, w którym ukryta jest lodówka. Taki układ pozwala nam zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania nad chłodziarką. Jeżeli mamy na to miejsce, bezpośrednio obok lodówki możemy zaplanować drugi słupek, w którym zainstalujemy kolejne urządzenia. Najczęściej w tym miejscu pojawia się wysoka zabudowa z piekarnikiem i z mikrofalą. Co do zasady kuchenka mikrofalowa montowana jest nad piekarnikiem – w ten sposób korzystanie z obydwu urządzeń staje się wygodne. Inne sprzęty, które umieszczamy w słupku, to zmywarka, ekspres do kawy, parownik czy winiarka do zabudowy.
Wizualizacja kuchenna z kolekcji CHALET 883
(źródło: https://verle-home.com/portfolio/kuchnia-chalet-883/)
Słupek z piekarnikiem – jaką powinien mieć wysokość?
Wymiary mebli kuchennych, w których umieszczamy sprzęty do zabudowy, w tym również słupka, muszą być oczywiście dostosowane do wielkości urządzeń. Prawidłowa wysokość, na której powinien być zamontowany piekarnik, to – zdaniem projektantów wnętrz – dokładnie 82 cm. Standardowe piekarniki instalowane są w szafkach o szerokości 60 cm, kompaktowe modele mogą być oczywiście umieszczane w węższej zabudowie. Co ważne, piekarnika nie powinno się montować w słupku narożnym, gdyż w takim przypadku pozbawimy się do niego pełnego dostępu. Nad i pod piekarnikiem zaplanujmy szafki oraz szuflady, w których będziemy w stanie pomieścić wszystkie wykorzystywane do pieczenia akcesoria.
Wizualizacja kuchenna z kolekcji LASER 427
(źródło: https://verle-home.com/portfolio/kuchnia-laser-427/)
Piekarnik elektryczny a pozostałe sprzęty kuchenne
Jak bezpiecznie zamontować piekarnik obok lodówki, czym oddzielić piekarnik od zmywarki i czy potrzebna jest dodatkowa wentylacja? To pytania, które najczęściej pojawiają się w kontekście rozmieszczenia sprzętów AGD w kuchni. Zgodnie z opiniami specjalistów, piekarnik w zabudowie może być zainstalowany w pobliżu lodówki. Korpus szafki stanowić będzie wystarczającą barierę, a do tego nowoczesne piekarniki elektryczne wyposażane są w systemy chłodzące obudowę. Podobnie jest w przypadku sąsiedztwa piekarnika i zmywarki. Ty razem jednak z jednym zastrzeżeniem. Piekarnika nie powinniśmy umieszczać bezpośrednio nad zmywarką, gdyż wydobywająca się w niej para może doprowadzić do uszkodzenia szyby w drzwiczkach piekarnika.