małe dziecko

Posiadanie potomstwa to stała obserwacja jego rozwoju już od etapu życia płodowego. Po przyjściu na świat sytuacja jeszcze bardziej się nasila – każdy rodzic śledzi z uwagą każdą nową umiejętność nabytą przez swoją pociechę. Co zatem powinno umieć roczne dziecko? Warto przeanalizować tę sprawę, by orientować się, czy rozwój malucha przebiega prawidłowo. Jakiekolwiek odstępstwa od przyjętych norm nie powinny być od razu powodem do obaw, jednak należy im się przyjrzeć, jeszcze dokładniej poobserwować, a w razie wątpliwości udać się do specjalisty po poradę.

Roczne dziecko to człowiek, który kilkukrotnie zwiększył już swą wagę urodzeniową

Średnia masa ciała bobasa w tym wieku wynosi ok. 10-12 kilogramów, zaś wzrost utrzymuje się najczęściej w granicach 74-76 centymetrów. To, czy roczne dziecko chodzi, jest sprawą indywidualną. Większość maluchów nie potrafi jeszcze w pełni samodzielnie pokonywać odległości, ale stawia już pierwsze kroki i często dość dobrze sobie radzi, spacerując za rękę z dorosłym.

Trzeba dodać, że zainteresowanie światem wzrasta, a postępująca z każdym tygodniem sprawność fizyczna powoduje, że maluch próbuje wstawać, wspinać się na różne elementy, podciągać do góry. Rodzice muszą zatem bardzo uważać i bacznie obserwować, co robi dziecko, które nie ma już ochoty siedzieć w miejscu tyle, co dawniej.

Roczne dziecko jest też coraz sprawniejsze w zakresie ruchów i uścisków dłoni. Potrafi chwytać dwoma palcami, co jest ważną umiejętnością na tym etapie, ponieważ wcześniej robione było to całą dłonią. Może zatem łapać bardzo drobne elementy, dlatego należy uważać, czy nie próbuje ich przy okazji zjadać, chować do nosa czy uszu. Roczne dziecko dobrze operuje zabawkami, potrafi je układać, przenosić, wkładać jeden element w drugi, wyjmować z pudełek. Zaczyna radzić sobie również z układaniem klocków – oczywiście początkowo są to zaledwie 2-3 sztuki. Potrafi też wskazać na coś palcem i wykonać podstawowe gesty, jak np. machanie („papa”).

roczne dziecko

Skupienie uwagi 12-miesięcznego niemowlęcia jest już znacznie większe. Potrafi z uwagą oglądać daną rzecz, zainteresować się na kilka minut obiektem, zabawką, przedmiotem, książką. Roczne dziecko uwielbia przeglądać literaturę dostosowaną do swego wieku i przekręcać kolejne strony, oczywiście odpowiednio grube. To doskonały czas, by czytać z maluchem każdego dnia i uczyć go tego nawyku.

Książki odgrywają bardzo istotną rolę w życiu każdego dziecka i mają duży wpływ na jego prawidłowy rozwój intelektualny i emocjonalny, a także na zwiększanie zasobu słownictwa. Maluch na tym etapie życia zwykle mówi już pierwsze proste słowa, jak mama, tata, baba, papa, am, nie, daj. Często też naśladuje odgłosy np. zwierząt. Roczne dziecko rozumie też całkiem sporo słów – można się o tym przekonać prosząc, by wskazało dany przedmiot.

Ważną sprawą są kontakty społeczne. Roczne dziecko, choć często bardzo interesuje się swoimi rówieśnikami, nie jest jeszcze w stanie na tym etapie życia wchodzić w większe interakcje. Maluchy do około 2-3 roku życia bawią się po prostu same, a dopiero później zaczynają współpracować. Jest to zupełnie naturalną i normalną sprawą, zatem nie ma co martwić się, że dziecko woli samotne działanie lub reaguje złością, gdy inny maluch wkracza na jego „teren”.

rodzina i dzieci

Niemowlę dopiero zdobywa umiejętność porozumiewania się czy dzielenia z innymi dziećmi. Najchętniej spędza więc czas w towarzystwie znanych sobie dorosłych lub starszych dzieci. Póki co najbliższa rodzina to dla niego cały świat, zaś do mniej znanych sobie ludzi podchodzi z odpowiednim dystansem. Nie należy jednak unikać takich sytuacji. Wręcz przeciwnie – warto przyzwyczajać roczne dziecko do obecności innych ludzi, wychodząc z nim na plac zabaw, odwiedzając znajomych czy zapraszając do siebie.

Warto dodać informacje odnośnie sprawy, która dla wielu rodziców jest dość ważna. Chodzi tu o apetyt. Kilkumiesięczne niemowlęta z reguły jedzą dość chętnie, ale jeśli w okolicach pierwszych urodzin zapał ten nieco osłabnie, nie ma się czym przejmować. Roczne dziecko po prostu nie rośnie już w takim tempie, jak do tej pory, zatem jego organizm nie ma już tak dużych potrzeb, jak dawniej. Wymaga za to większego urozmaicenia – jadłospis malucha jest już na tyle szeroki, że może jeść niemal wszystko.

Roczne dziecko uwielbia zabawę. To właśnie w ten sposób uczy się większości rzeczy. Zabawa pozwala rozwijać mowę, zdolności motoryczne, sprawność fizyczną. Rodzice powinni zatem spędzać z maluchem aktywnie czas, ponieważ dzięki temu stymulowany jest jego rozwój psychofizyczny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here