dziecko zaczyna mówić

Każdy rodzic zastanawia się kiedy jego dziecko powie pierwsze słowo. Tak naprawdę nie ma jednej zasady odnośnie tego. Niektóre dzieci zaczynają mówić, gdy mają roczek, a inne dwa. Zacznijmy od tego, że dziecko rozwija się od pierwszego dnia po porodzie. Cały czas poznaje i odkrywa świat, oraz słucha naszego głosu.

Początkowo to tylko słuchanie, jednak z czasem nasz maluch zaczyna rozumieć podstawowa słowa. Jeśli jesteś rodzicem to wiesz, lub niedługo się dowiesz, że gdy mówisz dziecku o posiłki, to jest ucieszone. Oznacza to że poznało nowe słowo. Na tym etapie nie umie jeszcze mówić, ale rozumie że jedzenie, to ta papka, którą zjada kilka razy dziennie.

Co wpływa na naukę mówienia u dzieci?

Przede wszystkim na naukę mówienia wpływa ogólny rozwój dziecka. Maluch od pierwszych dni poznaje świat i rozwija się z każdym dniem. Powinniśmy wyposażyć się w różnego rodzaju zabawki edukacyjne, i dawać je dziecku odkąd skończy kilka miesięcy. Dzięki temu zadbamy o jego ogólny rozwój, a tym samym o mówienie. Im więcej bodźców będzie docierało do dziecka z otoczenia, tym szybciej się rozwinie. Warto puszczać dziecku dużo piosenek po polsku.

Można włączyć jakąś bajkę dla maluszków, aby miało jeszcze więcej styczności z językiem. Przede wszystkim powinniśmy dużo, bardzo dużo mówić do dziecka. Powinny to być proste zdania, ale często powtarzane. Dodatkowo, gdy np. rozmawiamy między sobą, to róbmy to w obecności dziecka, no chyba że śpi to wtedy nie. Naukowo jest udowodnione, że im więcej słyszymy rozmowy w danym języku, tym szybciej się go uczymy. Tyczy się to dzieci, jak i dorosłych.

Nauka poprzez zabawę jest dobra opcją. Możemy w wolnym czasie uczyć dziecko nazw podstawowych rzeczy. Przykładowo bawimy się z nim misiem to mówimy – chcesz misia, fajny miś, misiu, miś, itp. Dziecko zapamięta to po jakimś czasie, a gdy będzie płakać możemy pytać, czy chce misia. Jeśli się uspokoi to znaczy że chce.

Kiedy dziecko zaczyna mówić?

małe dziecko

Najszybsze dzieci zaczynają mówić w wieku kilku miesięcy. Jednak nie jest to normalna mowa. Początkowo będzie to ich własny, wymyślony język. Mogą wydawać różne dźwięki, a my musimy domyślać się o co chodzi dziecku. Kolejnym etapem będzie coraz dokładniejsze mówienie. Początkowo będzie to np. nazywanie zwierząt po dźwiękach jakie wydają. Przykładowa małe dzieci na psy mówią „hau hau”, a na koty – „miał”, i tak dalej. „Amciu amciu”, to w języku dzieci jedzenie. Należy jak najwięcej starać się rozmawiać z dzieckiem, mówić mu różne rzeczy, opowiadać co nas spotkało w pracy, lub jaka jest pogoda.

Dzięki temu dziecku wciąż uczy się nowych rzeczy. W wieku dwóch, lub trzech lat dziecko zaczyna mówić normalnymi słowami. Początkowo trochę niewyraźnie, ale z czasem wychodzi mu to lepiej. Na tym etapie pamiętajmy, aby poprawiać dziecko, jeśli coś niewyraźnie, lub źle mówi. W wieku czterech, lub pięciu lat dziecko powinno mówić wyraźnie, przynajmniej podstawowe wyrazy.

W tym czasie możemy zauważyć, że ma wady wymowy, i np. nie wymawia litery r, lub k. Należy udać się wtedy do logopedy, który oceni rozwój mowy dziecka, i zaleci różnego rodzaju ćwiczenia, które pomogą dziecku w wyraźnym mówieniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzieci często śmieją się z osób z wadami wymowy. Warto więc poświęcić trochę czasu na tę dziedzinę życia.

Dziecko zaczyna mówić, średnio, w wieku około roku. Jest to zazwyczaj jego pierwsze normalne słowo. Najczęściej jest to mama, lub tata, bądź słowo tak, lub nie. Jest to pierwszy etap nauki słownictwa. Od tego momentu powinniśmy uważać na to, co mówimy w obecności dziecka, ponieważ później, gdy pójdzie do żłobka, lub przedszkola będzie powtarzać wszystko po nas. Więc jeśli nie chcemy, aby nasze dziecko brzydko mówiło, to uważajmy na słowa w jego obecności.

kiedy dziecko zaczyna mówić

Warto zakupić zabawki interaktywne dla dzieci, które nauczą je podstawowych słów. Jest dostępnych wiele rodzajów tego typu zabawek. Przykładowo mogą nauczyć nazw zwierząt, kolorów, literek bądź cyferek. Jednak te dwa ostatnie są dla starszych dzieci. Oprócz tego czytajmy dziecku przed snem książki przeznaczone dla najmłodszych. Możemy włączyć bajki edukacyjne, bądź posłuchać razem muzykę polską, i pobawić się. Gdy dziecko zacznie mówić uczmy je nowych słów.

Zapewne starsze dziecko będzie bardzo ciekawe, i będzie dopytywać o szczegóły. Przykładowo jeśli powiemy, że jest zła pogoda, to spyta się dlaczego. I tak w kółko, dopóki czegoś nie zrozumie. W tym czasie musimy być cierpliwi i odpowiadać dziecku na wszystkie pytania. Jest to również dla niego nauka mówienia, gdyż zapamiętuje to co mówimy, a później powtarz

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here