niemowlak

Dieta małych dzieci powinna być odpowiednio dopasowana do ich wieku oraz etapu rozwoju. Tylko wtedy zapewnimy optymalne warunki do dalszej wzrostu. Warto o to zadbać już od pierwszych dni życia. Chodzi tu nie tylko o optymalną ilość, ale również skład pokarmu. Z tego powodu istotne jest, aby kobieta dbała o swój jadłospis. Przekłada się na jakość produkowanego w jej organizmie mleka. Z tego powodu należy sięgać po różnorodne produkty.

Pozwoli nam to zapewnić wszystkie niezbędne związki. Jednak równocześnie powinniśmy dokładnie analizować dietę, aby dostrzec wszelkie nieprawidłowości. Szczególnie istotne w tym przypadku są witaminy i minerały. Muszą być pozyskiwane z posiłków. Organizm człowieka nie jest w stanie syntetyzować ich samodzielnie. Z tego powodu nie możemy dopuścić do pojawienia się jakichkolwiek niedoborów. Wpłynęłoby to negatywnie na rozwój dziecka.

Mleko byłoby pozbawione cennych substancji, których zabrakło w jadłospisie matki karmiącej. Dla ułatwienia możemy planować wszystkie dania z wyprzedzeniem. Zyskamy wtedy pełną kontrolę nad ich składem i będziemy mieć możliwość dopasowania do siebie poszczególnych produktów. Istnieją pokarmy, które w bardzo małej ilości dostarczą ogromną dawkę witamin i minerałów. Warto wykorzystywać je na co dzień. Dobrym przykładem jest natka pietruszki. Możemy wzbogacać nią zupy oraz sałatki. Duże znaczenie mają również proporcje makroskładników.

Po porodzie musimy dbać o ilość kalorii oraz ich podział. Tłuszcze oraz białka muszą być dostarczane w przynajmniej minimalnej ilości. Tylko w taki sposób zachowamy organizm w doskonałej kondycji. Wszelkie braki mogą negatywnie wpływać na metabolizm oraz na poszczególne procesy. Mniej istotną rolę odgrywają węglowodany. Mogą być wytwarzane przez specjalne szlaki metaboliczne. Z tego powodu nie musimy się obawiać jakichkolwiek niedoborów. Podział kaloryki na posiłki może być dowolny. Warto dopasować to do swojego stylu życia oraz do przyzwyczajeń. Istotne jest jedynie, aby mieścić się w wyznaczonym limicie.

dziecko leży

Równocześnie nie należy wprowadzać zbyt dużych deficytów, które mogłyby negatywnie wpływać na ilość produkowanego pokarmu. Rozwój niemowlaka sprawia jednak, że dość szybko należy zmienić sposób żywienia. Często już w pierwszych tygodniach mleko matki może być niewystarczające. Jednak w takim przypadku sięga się jeszcze po gotowe preparaty. Są dopasowane do poszczególnych miesięcy. Dzięki temu pozwalają nam dostarczyć wszystkie wymagane związki. Potrzeby dziecka zmieniają się wraz z jego wzrostem.

Z tego powodu konieczne jest stosowanie się do ogólnych zaleceń. Ogromnym plusem mleka modyfikowanego jest jego kaloryka. Przydaje się w przypadkach, kiedy niemowlak zjada zbyt mało. W niewielkiej objętości dostarcza dużą dawkę cennych związków. Dzięki temu znacznie łatwiej jest pobudzić organizm do prawidłowego przybierania na wadze.

Warto o to zadbać szczególnie jeśli niemowlak zaczyna chudnąć. Wszelkie nieprawidłowości należy zgłaszać pediatrze. Dzięki temu uzyskamy odpowiednie zalecenia i rekomendacje, do których powinniśmy się stosować. Już w okolicy szóstego miesiąca możemy rozpocząć rozszerzanie diety. Uznaje się, że układ pokarmowy dziecka jest na to przygotowany. Jelita muszą być odpowiednio dojrzałe, aby poradzić sobie z trawieniem nowych produktów. Jako pierwsze możemy podawać warzywa.

Posiadają mało kalorii przy równoczesnej dużej zawartości składników odżywczych. Dzięki temu skutecznie zaspokoją potrzeby dziecka. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Zaleca się gotowanie wszystkich pokarmów i dokładne ich rozdrobnienie. Zupy sprawdzą się w tej roli idealnie. Poszczególne produkty należy wprowadzać pojedynczo. Da nam to możliwość zaobserwowania reakcji organizmu. Na tej podstawie diagnozuje się ewentualne alergie oraz nietolerancje. Jest to niezwykle ważne przy dalszym planowaniu diety.

rozwój niemowlaka

Nieco później możemy zacząć wykorzystywać również owoce. Najłatwiej jest łączyć je z kaszkami oraz kleikami. Dzięki temu stworzymy lekkie deserki. Już w siódmym miesiącu dopuszczalne jest wzbogacanie posiłków o niewielkie dawki mięsa gotowanego. Jednak warto sięgać wtedy po delikatne gatunki.

W podobnym czasie możemy sięgnąć po jajka. Posiadają idealny zestaw aminokwasów, który dostarcza pełnowartościowe białko. Wpłynie to pozytywnie na procesy regeneracji oraz odbudowy tkanek. Z czasem możemy podawać odrobinę większe kawałki pokarmów. Warto jednak dopasowywać to do aktualnego etapu rozwoju niemowlaka i dokładnie obserwować jak sobie radzi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here