Sposoby radzenia sobie ze stresem

Czy wiesz, jak radzić sobie ze stresem? Jeśli nie, koniecznie przeczytaj nasze porady. Są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się u każdego. Oto 4 dobre sposoby radzenia sobie ze stresem.

Stres – co to takiego?

Stres o różnym nasileniu i intensywności odczuwa każdy z nas, warto jednak choć na chwilę zatrzymać się na tym, czym on w rzeczywistości jest. Otóż stres to nic innego jak reakcja organizmu na rozmaite wydarzenia, które same w sobie zakłócają lub obciążają jego równowagę. Często są to czynniki, które przekraczają nasze własne zdolności do radzenia sobie ze stresem.

Źródła stresu są bardzo zróżnicowane i dalece indywidualne. Stresory, czyli źródła stresu, zwykle dzieli się pod kątem ich siły oddziaływania. Są to zatem codzienne utrapienia, stresory poważne oraz stresory katastrofalne. Warto jednak wiedzieć, że negatywne skutki odczuwania stresu mogą wystąpić w każdej z grup, zależnie od czasu oraz mocy ich występowania.

Sposoby radzenia sobie ze stresem

Jeśli dojdzie do nadmiernego odczuwania stresu, wśród efektów tego stanu wymienia się m.in. rozkojarzenie, kłopoty z zasypianiem, nerwowość, drażliwość, pogorszenie samopoczucia czy osłabioną efektywność w pracy lub w szkole. Dlatego tak ważne jest poznanie odpowiedzi na pytanie: jak radzić sobie ze stresem?

Nie ulega wątpliwości, że na radzenie sobie ze stresem bardzo korzystny wpływ mają takie czynniki jak zdrowa i zbilansowana dieta czy aktywność fizyczna. Spożywając zdrowe i różnorodne produkty, poprawiasz funkcjonowanie organizmu, podobnie uprawiając rekreację ruchową kilka razy w tygodniu przynajmniej po 30 minut. Godne polecenia są też dedykowane suplementy diety, które mogą np. ułatwiać zasypianie i pomagają budować odporność na stres.

Jak radzić sobie ze stresem?

Wiele możesz zmienić także w swojej głowie – twój sposób myślenia czy pojmowanie codzienności oddziałuje na to, jak radzisz sobie ze stresem. Dlatego też postaraj się wdrożyć w swoje życie następujące wskazówki:

  • uwierz w siebie – zacznij myśleć o sobie pozytywnie, pracuj nad własną samooceną. Nawet jeśli przytrafiają ci się niepowodzenia, nie znaczą one wcale, że jesteś złym człowiekiem. Nie bez powodu mawia się, że wiara w siebie czyni cuda
  • naucz się odprężać – regeneracja i wypoczynek są kluczowe dla utrzymania harmonii twojego organizmu. Możesz tego dokonać w różnorodny sposób – oddając się swoim hobby, korzystając z technik relaksacyjnych, a także dbając o codzienny, zdrowy sen
  • zmień postrzeganie napotykanych trudności – nie traktuj ich jako przeszkód nie do przeskoczenia – wręcz przeciwnie, wszystkie problemy są wyzwaniami, które pozwolą ci osiągnąć założone cele
  • szanuj siebie i swoje uczucia – jesteś wartościową osobą, a wszystkie twoje doświadczenia życiowe są cennymi wskazówkami do poznania swojego umysłu i ciała. Nie bój się ich, lecz śmiało korzystaj z uzyskanych w ten sposób wniosków
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here