Rodzice, których dzieci cierpią na choroby układu oddechowego, takie jak astma i alergia, wiedzą jak uciążliwa jest to choroba, i jak szybko może ona wywołać duszność u dziecka. Nebulizacja to forma terapii dla osób z chorobami układu oddechowego. Po rekomendacji lekarza i przepisaniu odpowiednich leków w płynnej formie konieczny będzie zakup nebulizatora oraz zapoznanie się z jego działaniem. Ale czym właściwie jest nebulizacja?
Nebulizator membranowy i nebulizator siateczkowy: jak to działa?
Nebulizator to urządzenie, które dostarcza płynne lekarstwo do układu oddechowego. Zasilane jest ono energią elektryczną, dzięki której inhalator rozprasza płynne lekarstwo w drobne kropelki, tworząc aerozol lub mgiełkę, którą łatwo jest wdychać. Nebulizatory umożliwiają tak precyzyjne rozpraszanie lekarstwa, że można kontrolować, do jakiej części układu oddechowego dotrze lekarstwo i dobrać terapię do schorzenia dziecka. Nebulizator membranowy może doprowadzić lek zarówno do górnej części układu oddechowego lub głębiej – do płuc i oskrzeli. Dzięki tej precyzji znacznie większa ilość leku dociera tam, gdzie powinna, co uskutecznia terapię.
Poza astmą i alergią nebulizatory mogą być pomocne w leczeniu innych schorzeń, takich jak rozedma płuc, zapalenie zatok i zapalenie oskrzeli. Niektóre modele nebulizatorów można również stosować inhalacji solą fizjologiczną.
Nebulizatory, a inhalatory
Inhalator kojarzy się wszystkim z charakterystycznym kieszonkowym urządzeniem na alergię z niewielkim ustnikiem, które astmatyk stosuje w trakcie napadu astmy. Tymczasem „Inhalator” nazwa szerokiej gamy urządzeń, które dostarcza lek do układu oddechowego. Nebulizator jest typem inhalatora, który służy do dłuższej – około 10ciominutowej – inhalacji.
Wskazówki dotyczące lepszych wyników nebulizacji
Dzieci nie lubią brać leków. Dlatego dla wielu rodziców 10-15-minutowa nebulizacja każdego dnia może okazać się najtrudniejszą kwestią związaną z nebulizacją. Jeżeli dziecko będzie się wiercić lub zdejmować maskę do nebulizacji, może ona nie być skuteczna. Z tego powodu zaleca się, by czas leczenia swoich dzieci przemienić w relaksującą zabawę. Można w trakcie nebulizacji oglądać wspólnie bajkę lub nazywać nebulizację jako „zabawę w astronautę”. Dla najbardziej wrażliwych dzieci produkowane są specjalne nebulizatory membranowe lub siateczkowe, które pracują praktycznie bezgłośnie i które zbudowane są w kształcie miłym dla dziecka (jak na przykład nebulizator biedronka).
Jeżeli nebulizacja będzie terapią, którą zasugeruje Twój lekarz, postępuj zgodnie z jego zaleceniami oraz z instrukcjami producenta, aby nebulizator działał prawidłowo. Nebulizator należy starannie czyścić i stosować zgodnie z zaleceniem, jeżeli chcesz, by służył Ci przez lata. Warto również zakupić go u producenta, gdyż w przypadku zepsucia pojedynczej jego części, może on dostarczyć ci nową, podczas gdy zakupiony nebulizator w sklepie będzie trzeba wymienić, gdy dowolna jego część ulegnie uszkodzeniu.