problemy w ciąży

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety, u każdej z nich stan odmienny niesie ze sobą zróżnicowany stopień ryzyka. Coraz więcej przyszłych mam w tym czasie boryka się z problemami natury zdrowotnej, które należy zawsze konsultować z lekarzem. Jakie trudności niesie ze sobą ciąża, na co przyszłe mamy muszą uważać?

Co wpływa na zwiększone ryzyko nieprawidłowego przebiegu ciąży?

Ciąża to czas, w którym przyszła mama zasługuje na wyjątkowe zainteresowanie, troska o jej zdrowie i dbałość o detale przekładają się na rozwój płodu. Choroby i dolegliwości u każdej ciężarnej wzbudzają niepokój, trzeba jednak pamiętać, że w ciąży kobieta jest szczególnie podatna na niektóre infekcje. Wiele schorzeń towarzyszących ciąży pojawia się tylko na czas kilku miesięcy, po porodzie sytuacja się normuje i mama wraca do zdrowia. Ciąża i związane z nią problemy to główna tematyka bloga swiatmamy.pl, który pełen jest ciekawych spostrzeżeń i wartościowych wskazówek dotyczących wyjątkowych dziewięciu miesięcy w życiu kobiety.

Istotne, że na przebieg ciąży wpływa wiele czynników, m.in.:

  • wiek rodziców – nie bez znaczenia jest wiek zarówno matki, jak i ojca. Po 35. roku życia gwałtownie wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia wady genetycznej u dziecka. Mutacje w komórkach jajowych, spadek jakości nasienia są czynnikami, które w dużym stopniu warunkują wystąpienie u dziecka autyzmu, zespołu Downa, schizofrenii lub afektywnej choroby dwubiegunowej.
  • schorzenia, którymi dotknięci są rodzice – bywa, że choroby, z którymi borykają się rodzice, bezpośrednio przekładają się na wystąpienie u dziecka wady wrodzonej.
  • przyjmowane leki – istnieje katalog leków, które mogą wpływać na nieprawidłowy przebieg ciąży.
  • uzależnienie od alkoholu, narkotyków.

Jakie problemy dotykają kobiet w ciąży najczęściej?

Wśród najczęściej występujących podczas ciąży schorzeń i dolegliwości można wymienić:

  • Niedokrwistość w ciąży – to zjawisko uznane za normę fizjologiczną, spowodowaną zwiększoną objętością i stopniem rozcieńczenia krwi kobiety. Najczęstszą przyczyną jest niedobór żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12, dlatego kobiety w ciąży często powinny przyjmować ich zwiększone dawki.
  • Żylaki w ciąży – problem dotyka około 40% kobiet ciężarnych. Zwiększone ciśnienie w kończynach dolnych, rozluźnienie włókien mięśniowych oraz wyższy poziom progesteronu dają objawy w postaci tzw. pajączków oraz żylaków.
  • Hemoroidy – wstydliwa dolegliwość powoduje, że kobiety czasem unikają konsultacji z lekarzem. Jednak ból i dyskomfort spowodowany hemoroidami można leczyć, stosując właściwą dietę i aplikując specjalne maści lub czopki.
  • Bóle pleców – to powszechna dolegliwość spowodowana zmianą środka ciężkości oraz rozluźnieniem wiązadeł.

Depresja u ciężarnej – co należy zrobić?

Pomimo że ciąża uznawana jest za jeden z najszczęśliwszych okresów w życiu kobiety, wiele przyszłych mam boryka się z problemami natury psychicznej. Według badań depresja dotyka co czwartą kobietę w ciąży i trzeba z nią koniecznie walczyć. Niezależnie od wsparcia, które kobieta otrzymuje w domu, ze strony najbliższych i przyjaciół ciężarna powinna konsultować się z psychologiem lub psychiatrą, dobrze jeżeli korzysta w tym czasie z pomocy grup i stowarzyszeń. Stała, fachowa kontrola jej stanu psychicznego, oparcie rodziny wpływają stabilizująco, ułatwiają radzenie z wahaniami nastrojów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here