Jak opanować stres przed egzaminem?

Stres podczas egzaminu to zjawisko całkiem naturalne. Pustka w głowie, poczucie niepokoju, rozdrażnienie, ból głowy to symptomy dobrze znane większości uczniów i studentów. Stresu nie da się całkowicie wyeliminować, można jednak sprawić, że poziom stresu będzie mniejszy.

Wielu uczniów i studentów czeka z nauką do ostatniej chwili. To wiąże się z dużym stresem utrudniającym zapamiętywanie informacji. Dlatego przygotowania do każdego egzaminu należy odpowiednio rozplanować w czasie. Pamiętajmy, że zbyt długa, kilkugodzinna nauka nie przyniesie efektów. Jeżeli tylko odczujemy, że nic nie wchodzi nam do głowy, przerwijmy naukę.

Egzamin gimnazjalny

Egzamin gimnazjalny to pierwszy bardzo ważny egzamin w życiu młodego człowieka. Od wyniku tego egzaminu zależy, czy uczeń dostanie się do wybranego liceum. W związku z tym dla wielu uczniów ten egzamin może być bardzo stresujący. Jeżeli przygotowania do  egzaminu gimnazjalnego rozpoczniemy wystarczająco wcześnie, uświadomimy sobie, co sprawia nam trudności i będziemy mieć czas, by nadrobić zaległości.

Bardzo pomocne okażą się testy gimnazjalne z poprzednich lat, podręczniki, zeszyty ćwiczeń np. Śladami przeszłości 3, repetytoria. Warto skorzystać z fakultetów i dodatkowych zajęć prowadzonych w szkole, a w razie potrzeby również z korepetycji.

Rozwiązując jak najwięcej testów gimnazjalnych z lat poprzednich oswoimy się z przebiegiem egzaminu. Im więcej testów rozwiążemy, tym pewniej będziemy czuć się na egzaminie.  

Pozytywne nastawienie

Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie. Jeżeli uwierzymy w siebie, we własne możliwości, łatwiej będzie nam pokonać stres. Unikajmy miejsc zbiorowej paniki. Nie wierzmy w plotki i legendy dotyczące egzaminu.

Chwilę przed egzaminem należy zrezygnować z nerwowego powtarzania materiału. Nie zdążymy już nic nowego przyswoić, a spowodujemy tylko niepotrzebny mętlik w głowie.

Podczas egzaminu nie myślmy o ocenach, skupmy się na poleceniach i zadaniach, zastanówmy się, jak możemy najlepiej je wykonać. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak odpowiedzieć na niektóre pytania, nie panikujmy. Przecież na naukę poświęciliśmy odpowiednią ilość czasu, posiadamy wiec sporą wiedzę, trzeba tylko przeszukać pamięć. Najpierw zajmijmy się zadaniami, które nie sprawiają nam problemów, a na koniec zostawmy te trudniejsze. Podczas egzaminu należy pamiętać o prawidłowym oddechu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here