W drugim tygodniu ciąży zaczynają powstawać różne narządy u dziecka. To czas na rozwój układu nerwowego wraz z mózgiem, pojawiają się włosy oraz skora. Jest też tarczyca czy wątroba. Dziecko w trzeci tygodniu ciąży nabiera już kształtu, ale nadal jest to bardzo malutkie ziarenko. Serce zaczyna się formować, kiedy płód dziecka ukończyć czwarty tydzień. Zaczynają też zachodzić zmiany w mózgu dziecka, który dzieli się na poszczególne części.

Można wtedy zaobserwować pojawiające się zalążki uszu i oczu. Dziecko ma wtedy około trzech milimetrów. W piątym tygodniu zaczynają się pojawiać kończymy zaczynając od ramion, a przechodząc do nóg. Po uformowaniu się kończyn zaczynają się pojawiać palce u nóg i stóp.. W dziewiątym tygodniu ciąży dziecko zaczyna mieć paznokcie, a pod powiekami pojawiają się tęczówki. Serce w tym czasie jest w pełni wykształcone.

Mimo że dziecko ma oczy to dopiero za kilkanaście tygodni będzie mogło je otworzyć. Dziecko, które skończyło dziesięć tygodni ma już około sześciu centymetrów ma różową skórę i zaczyna poruszać kończynami. Na początku trzeciego trymestru, czyli dwunasty tydzień to czas, kiedy płód bardzo szybko rośnie. W piętnastym tygodniu dziecko ma ręce nogi oraz kości i mięśnie, a nawet stawy. To właśnie wtedy zaczyna się okres kopania, który mama będzie odczuwała aż do samego porodu. Kiedy dziecko kończy siedemnasty tydzień to zaczyna słyszeć to, co się dzieje na zewnątrz? Reaguje na głośne hałasy, pojawia się u niego czkawka. Dziecko ma wtedy około dwudziestu piecu centymetrów i waży mniej niż dwieście gram.

Co dalej?

Dwudziesty tydzień to pół drogi za nami. Dziecko nie rośnie już tak szybko, ale bardziej rozwijają się wszystkie narządy. Dziecko zaczyna na języku mieć kubki smakowe. W dwudziestym drugim tygodniu dziecko produkuje białe krwinki, które są potrzebne do zwalczania różnych infekcji. Około dwudziestego szóstego tygodnia dziecko w macicy ma bardzo ciasno, dlatego zaczyna się ustawiać głową w dół. Przed trzydziestym tygodniem ciąży dziecko zaczyna ćwiczyć otwierania oraz zamykanie oczu.

Robi to w zależności od tego, jaka jest pora dnia. W trzydziestym tygodniu wszystkie zmysły dziecka są już rozwinięte. W tym czasie dziecko ma trzydzieści centymetrów i waży około dwóch kilogramów. Ciążą jest zakończona w trzydziestym szóstym tygodniu. Musimy jeszcze poczekać około dwóch tygodni żeby dziecko się urodziło,. Najczęściej dzieci mają wtedy około pięćdziesięciu centymetrów długości i ważą w granicach czterech kilogramów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here