Dziecko, kiedy się urodzi jest oczkiem w głowie każdego rodzica, ale też jest zawsze obawa czy będzie się w prawidłowy sposób rozwijało. Dzisiaj jest łatwiej sprawdzać jak powinien wyglądać rozwój ruchowy dziecka, bo mamy Internet. Oczywiście nie można się kierować wszystkim, co tam znajdziemy, bo wiele informacji jest niezgodnych z prawdą. Warto patrzeć na to trochę z dystansem, a wtedy będziemy się o wiele mniej przejmować. Na pewno pierwsze, co dziecko robi to raczkuje. Ma kilka miesięcy i zaczyna raczkować. Jedno dziecko będzie raczkować mając sześć miesięcy, a inne, jeśli ma dziesięć.

To nie jest tak, że to dziecko, które zaczyna później raczkować ma jakieś problemy. Po prostu rozwija się ruchowo o wiele wolniej, ale bardzo często rozwija się szybciej, jeśli chodzi o poznawanie świata i różne zabawy. Nadrobi swój czas w odpowiednim momencie i nie ma się tym, co przejmować. Ważne jest to żebyśmy obserwowali czy wszystko jest tak jak należy. Jeśli mija rok, a dziecko nadal się nie rozwija w prawidłowy sposób to sygnał, że coś się dzieje i trzeba się wtedy zgłosić do specjalisty.

Dokładnie tak samo jest z chodzeniem. Dzieci dzisiaj chodzą mając rok, ale bywa tak, że chodzą, kiedy mają półtora roku. Tak to już jest i tego nie zmienimy. Nic się nie zrobi, jeśli dziecko się w taki sposób rozwija. Na pewno dziecka nie zmuszamy, bo wtedy można mu tylko zaszkodzić. Jedne dzieci są bardziej odważne, a inne mniej. Trzeba to zaakceptować i nie kierować się tylko tym, co czytamy w Internecie. Musimy również wziąć pod uwagę, że wielu rodziców dowartościowuje się pisząc totalne bzdury w Internecie, bo tym samym chcą być lepsi od innych.

Nasze dzieci

Każde dziecko rozwija się inaczej i rodzice, którzy mają kilkoro dzieci dobrze o tym wiedzą. Jedno dziecko siedzi mają kilka miesięcy, a inne czeka na to bardzo długo. Można oczywiście bawić się z dzieckiem, można organizować mu różne ćwiczenia, ale wszystko musi być bezpieczne. Bardzo dobry do chodzenia jest skoczek. Dziecko uczy się stać na nogach, skacze i jednocześnie wyrabia sobie mięśnie. Dzięki temu ma później o wiele łatwiej, a zatem warto właśnie na taką zabawkę postawić.

Jeśli dziecko będzie się w prawidłowy sposób rozwijało to zacznie szybko raczkować i chodzić. Czy w naszym przypadku tak będzie? Sami się o tym przekonamy, jeśli dziecko się pojawi na świecie. Bycie rodzice to bardzo trudne zadanie i nie wszystko, co znajdziemy w Internecie musimy brać na serio, a tym bardziej nie musimy tego stosować w życiu. Czekamy cierpliwie i jeśli nie widać w rozwoju ruchowego to działamy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here