klock drewniane

W ostatnich latach rośnie świadomość wśród Polaków na temat zabawek dla dzieci. Czasy, kiedy wszystkie z nich wykonane były z wątpliwej jakości polimerów powoli odchodzą do lamusa. Rodzice coraz częściej zdają sobie sprawę, że najlepszym rodzajem zabawki, zarówno ze względów zdrowotnych, jak i wpływu na rozwój dziecka są klasyczne zabawki drewniane.

Zabawki wykonane z drewna są lepsze?

Zdecydowanie tak. Chociażby ze względu na swój skład. Przytłaczająca część zabawek na europejskim rynku pochodzi z Chińskich faktorii, które nie utrzymują odpowiednich standardów. Problemem jest nie tylko wytrzymałość pochodzących z Azji zabawek, ale również ich potencjalnie niebezpieczny skład. Sytuacje, kiedy całe partie plastikowych zabawek są wycofywane z obiegu, ze względu na zawartość niebezpiecznych substancji chemicznych są powszechne. Właśnie takie zabawki są przez dzieci dotykane, wkładane do ust itp.

Drugą kwestią jest wspomniana wytrzymałość. Zabawki drewniane mogą służyć nie kilka dni, miesięcy a lat. Solidnie wykonane, rzetelnych producentów mogą służyć dziecku oraz jego młodszemu rodzeństwu przez lata. W przypadku zabawek wykonanych z tworzyw sztucznych jest to niemożliwe.

Ich odporność na uszkodzenia mechaniczne, która jest tak bardzo konieczna w czasie kontaktu z dzieckiem nie istnieje. Plastikowe samochodziki, klocki, czy też domki dla lalek nadają się do wymiany w krótkim czasie po rozpoczęciu zabawy. Problem ten szczególnie dotyczy chłopców, którzy chcąc sprawdzić jak zabawka działa nieświadomie ją niszczą.

konik na biegunach

Trzecią i być może najważniejszą przewagą, jaką posiadają zabawki drewniane nad ich plastikowymi odpowiednikami jest ich wpływ na rozwój dziecka. Plastikowe zabawki, po częstokroć naszpikowane elektroniką mają zerowy lub wręcz ujemy wpływ na rozwój dziecięcej wyobraźni. Odpowiednio dobrane zabawki drewniane, z powodu przymusu użycia wyobraźni wypływają doskonale na rozwój dziecięcych zdolności umysłowych.

Pozwalają na kreatywne spojrzenie na świat. Ponadto, część drewnianych zabawek może być użytkowana przez dziecko i mu się nie znudzić przez długie miesiące. Przykładem może być drewniane pudełko zawierające magnetyczną tablicę i różnorodne elementy, które można układać w historie. Jeżeli elementów jest wystarczająco duża ilość potencjalnych historii do ułożenia jest ogromna.

Przykładowe zabawki drewniane

Zabawki drewniane to tak różnorodne rzeczy, jak gry edukacyjne, pojazdy, kolejki, rowerki, klocki, instrumenty, drewniane domki dla lalek, czy też drewniane kuchnie. Jednym z ciekawszych z perspektywy dziecka wyborów jest wspomniana już magnetyczna tablica do układania historii. Odpowiednio skomponowana może ćwiczyć nie tylko dziecięcą wyobraźnię, zdolność do logicznego myślenia, ale również jego motorykę. Poprzez układanki dziecko, wraz z rodzicem może zdobywać wiedzę na temat otaczającego go świata.

Dobrą inwestycją będą również drewniane tablice do pisania dla starszych dzieci. Na takiej tablicy, kredą lub flamastrem w zależności od rodzaju tablicy dziecko może malować, rozwijając swój zmysł estetyki, jak i używać tablicy do utrwalania wiedzy zdobytej w szkole lub w czasie zabawy z rodzicem. Możliwości wykorzystania zabawki jest mnóstwo.

zabawki drewniane

Nie zapominajmy również o drewnianych meblach lub domkach dla lalek. Z ich pomocą, szczególnie dziecięcych mebli drewnianych, pociecha może uczyć się codziennych obowiązków. Szczególnie dobrze sprawdzą się do tego drewniane kuchnie, które będąc wyposażonymi a mini drewniane garnki, jak i zastawę pozwolą dziecku na naśladowanie codziennych czynności wykonywanych przez rodziców. Dzięki temu dziecko będzie zdobywać wiedzę z zakresu domowych obowiązków i pomoże mu nauczeniu się rutynowych, ale jakże koniecznych obowiązków.

Zaopatrując się w zabawki drewniane dla dziecka nie powinniśmy zapominać o różnorodnych puzzlach, które ułatwią dziecku opanowanie wiedzy z zakresu literek alfabetu, jak i cyfr. Puzzle oprócz wiedzy, tej szkolnej, jak i życiowej mogą pomóc dziecku w ćwiczeniu jego motoryki małej. Dziecko chwytając, stosunkowo niewielkie elementy ćwiczy swoją motorykę, umiejętność dopasowania elementów, jak i uścisk. Dlatego drewniane puzzle, złożone z dużych części powinny być niezbędną częścią zakupionych dla pociechy zabawek.

Drewniane zabawki to oszczędność?

Chociaż zabawki drewniane mogą odznaczać się nieco wyższą ceną, niż plastikowe odpowiedniki to pamiętajmy, że będą one służyły dziecku, jak i jego rodzeństwu przez lata. To co z pozoru wydaje się dużym wydatkiem z perspektywy czasu staje się inwestycją.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here