Zabawy teatralne a rozwój dziecka

Eksperci wskazują na dużą rolę edukacji teatralnej w rozwoju dzieci. Dzięki niej można nie tylko zachęcić malucha do częstszego odwiedzania teatru w przyszłości, ale również wszechstronnie wspomóc jego rozwój.

Teatr i dzieci? Wielu rodziców uznaje, że to niezbyt dobre połączenie. Wydaje się, że kino jest znacznie lepszym pomysłem na rozrywkę dla malucha, który nie zawsze może usiedzieć w jednym miejscu przez dłuższy czas. Nic bardziej mylnego! Doskonałym przykładem są popularne obecnie teatry dziecięce, a także rosnąca liczba zajęć teatralnych skierowanych do młodych uczestników.

Uczestnictwo w spektaklach teatralnych odbywających się w teatrach dziecięcych, ale również domowe zabawy mogą odegrać bardzo ważną rolę w kształtowaniu się osobowości dziecka oraz w rozwoju jego inteligencji emocjonalnej.

Wspólna wizyta w teatrze wraz z rodzicami może stać się doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Do teatru z maluchem można wybrać się nawet przed drugim rokiem życia – wystarczy tylko znaleźć odpowiedni teatr dziecięcy zapraszający na spektakle takie maluchy.

Dla wielu dzieci taka wizyta w teatrze powoduje otwarcie całkowicie nowego świata, ponieważ podobne spektakle z wykorzystaniem wycinanek czy lalek można przygotowywać również w domu. Dziecko, początkowo nieśmiałe czy hałaśliwe, może nabrać śmiałości i wyciszyć się. To także doskonała okazja do rozwoju wyobraźni, poznawania nowych słów, umiejętności prawidłowej emisji głosu oraz dykcji.

Dodatkowym wsparciem w edukacji teatralnej najmłodszych mogą być także warsztaty teatralne dla dzieci, które obecnie organizowane są przez wiele placówek teatralnych oraz innych placówek kulturalnych. W trakcie zajęć tego rodzaju dzieci mogą zapoznać się bliżej z zasadami funkcjonowania teatru, a także mogą wcielić się w rolę aktorów. To niesamowita okazja, aby zagrać także na prawdziwej scenie.

Zatem zabawy teatralne i edukacja teatralna mają duży wpływ na kształtowanie osobowości dziecka i ich wszechstronny rozwój, dając przy tym mnóstwo zabawy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here