rozwój dziecka
fot. pexels.com

Ciąża to czas niesamowity i wyjątkowy. Krąży wokół niego wiele faktów i mitów, zarówno tych związanych ze zdrowiem mamy, jak i dziecka. Dowiedz się więcej na temat tego, co może wpłynąć na rozwój dziecka w łonie mamy i z czego nie trzeba zrezygnować, a z czym koniecznie należy się pożegnać!

Zobacz też: http://jegoego.pl/rozwoj-dziecka-w-lonie-matki/

Można czy nie można pić alkoholu

Spożywanie alkoholu w ciąży to temat, wokół którego jest chyba najwięcej mitów. Wiele osób twierdzi, że ,,jakaś’’ ilość jest bezpieczna, są lekarze, którzy nawet zalecają niewielką ilość alkoholu twierdząc, że pomagają one na skurcze… Niestety prawda jest taka, że alkohol nawet w ilości 1 ml może znacząco zagrozić dziecku i spowodować u niego FAS (Fetal Alcohole Syndrome). W latach 80. spożywanie niewielkich dawek alkoholu było wskazywane, jednak od tamtego czasu nauka bardzo mocno poszła do przodu i obecnie zakazuje się całkowitego spożywania alkoholu w ciąży.

A co z paleniem papierosów?

Z papierosami jest podobnie jak z alkoholem. Te również nie mogą mieć pozytywnego wpływu na dziecko, ponieważ kolokwialnie ujmując to sama chemia. Papierosy, tak samo jak alkohol, są niezdrowe dla osób, które korzystają z tych używek, nie ma więc opcji, że nie będą miały wpływu na stan i rozwój płodu. Kobiety, które palą papierosy, a dowiedziały się, że są w ciąży powinny jak najszybciej zrezygnować z palenia. Z kolei kobiety planujące ciążę i palące papierosy, już właśnie na etapie planowania dziecka powinny zrezygnować z tych używek.

Praca vs ciąża

Kobiety wykonują różne zawody i są na różnych stanowiskach. Bez względu jednak na to nie zaleca się pracować nocą, zmianowo. Bardzo mocno obciąża to organizm i sprawia, że dziecko nie ma zapewnionych idealnych warunków do rozwoju. Jest to powiązane m.in. z rytmem dnia mamy, który może być generatorem stresu. Podobnie jest z pracą, która trwa 8 godzin z rzędu – jest równie niebezpieczna. Zwłaszcza przy pracy zmianowej, warto od razu, w momencie dowiedzenia się o ciąży – zanieść zwolnienie do pracy. To w trosce o dobro dziecka. Nie warto w tym momencie myśleć o tym, co powiedzą inni, a wiele kobiet tego właśnie się obawia i ukrywa ciążę.

Przeczytaj też: http://www.boboija.pl/badanie-wzrostu-i-wagi-dziecka-w-brzuchu-mamy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here