przedsiębiorczość

Będąc przedsiębiorcą zastanawiamy się czy w Polsce w przedsiębiorczość zwija się czy rozwija. Z badań wynika z niego że większość Polaków posiada pomysł na własną działalność, a połowie o wierzy w swoje umiejętności oraz wiedzę. Informację, w jakim stanie obecnie jest Polska przedsiębiorczość znajdziemy w ,, Raporcie z badania Global Enterpreneurship Monitor Polska 2019″. Raport ten powstał na podstawie danych z badania GEM z lat 2011-2018. Jakie wnioski snują się z tego raportu? Jak wygląda przedsiębiorczość w Polsce?

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/przedsiebiorczosc-w-polsce/

Przedsiębiorczość w Polsce

9 na 10 dorosłych Polaków posiada przekonanie, że własny biznes jest idealnym sposobem na zrobienie kariery. Taka sama ilość docenia przedsiębiorców, w którym udało się rozwinąć w swojej karierze. Prawie 8 na 10 Polaków ocenia, że osoby, które założyły własną działalność oraz odniosły sukces są godne uznania. Co ciekawe z badań tych widać przecież że pod tym względem jesteśmy w europejskiej czołówce. Nastawienie społeczeństwa do przedsiębiorczości istnieje w Polsce już od kilku lat. 

Polska jako kraj potencjalnych milionerów

Prawie połowa z nas jest przekonana, że posiadamy umiejętności oraz wiedzę niezbędną, do otworzenia własnego biznesu. Pomysł na biznes dostrzega w swoim otoczeniu prawie 7 na 10 badanych osób. Różnimy się tym od reszty Europejczyków. W Europie bowiem jest mniej pewnych swojej wiedzy i umiejętności biznesowej osób. Możemy zauważyć, w 2018 rok był czasem w spadku liczby osób, które obawiały się uruchomić swoją działalność ze względu na ryzyko niepowodzenia. Strach ten przed klęską deklaruje więcej kobiet niż mężczyzn. 

55 na 100 osób, które prowadzą świeżo otwarte firmy, twierdzi że motywacja, która Skłania nas do zakładania firm, jest to przede wszystkim chęć wykorzystania okazji na poprawę standardu naszego życia poprzez wzrost dochodów osobistych lub uzyskanie niezależności.

Przedsiębiorczość w Polsce – dominacja firm rodzinnych

W Polsce dominuje najwięcej firm rodzina. W Polsce kobiety nadal rzadziej stają się włosy wilkami film, niż mężczyźni. Według badań w 2018 roku odsetek mężczyźni prowadzących własną działalność to 6%, zaś kobiet 4,5%

Dodatkowo zwiększa ilość firm z wysokim stażem prowadzona jest właśnie przez Panów. Natomiast kobiety częściej deklarują, że prowadzą biznes, aby wykorzystać szansę, jakie daje przejście na swoje. Co ciekawe, aż 9 na 10 wszystkich firm to przedsiębiorstwa związane przez rodzinę bądź krewnych. Jest to niespełna 3% młodych firm prowadzonych przez tak zwanych ,,solo przedsiębiorców”. Tylko 1% dorosłych korzysta z platform internetowych w celach zarobkowych. Dla większości z nich jest to jedynie dochód dodatkowy.

Zobacz też: http://www.boboija.pl/platformy-startowe/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here