Niezbędnik dziecięcej wyprawki – pieluchy

Pieluchy to niezbędny element każdej wyprawki szykowanej dla dziecka jeszcze przed porodem. Towarzyszą maluchowi przez kilka pierwszych lat życia i gwarantują mu codzienną wygodę, spokojny sen oraz ochronę przed odparzeniami i podrażnieniami. Dobór odpowiednich jest jednak często dla młodych rodziców nie lada wyzwaniem. Co więc warto wiedzieć, aby zapewnić dziecku jak największy komfort?

Pieluchy i ich rodzaje

Na rynku znajduje się obecnie wiele rodzajów pieluch, zarówno jednorazowych, jak i tych wielokrotnego użytku. Podzielić je można według trzech kategorii pod względem rozmiaru:

  • 0 – dzieci poniżej 2 kg
  • 1 – dzieci od 2 do 5 kg
  • 2 – dzieci od 3 do 6 kg

Oznaczenie rozmiaru zawsze znajduje się na opakowaniu w widocznym miejscu. Wszystkie produkty dopuszczone do sprzedaży są bezpieczne, jednak nie ma reguły – każde dziecko jest inne i może nie tolerować materiału lub specjalistycznych substancji użytych do wykonania pieluszek. Dlatego na początek warto kupić mniejszą ilość w celu przetestowania (np. online w aptece https://www.apteka-melissa.pl/). Szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na dopasowanie oraz chłonność, tak, aby pielucha nie uciskała i nie przeciekała. Szacuje się, że dziecko w ciągu doby zużywa około 10 pieluszek. Przewijać powinno się je mniej więcej co 2/3 h w zależności od potrzeb. Nie powinno się dopuszczać do sytuacji, w których pielucha staje się przepełniona, gdyż delikatna skóra może zostać podrażniona, a czasami może dojść także do tzw. odpieluchowego zapalenia skóry – wtedy zmiany są mocno zaczerwienione, pieką i szczypią, co jest niezwykle przykrym doświadczeniem dla malucha. W przypadku niemowlaków, warto również pomyśleć o zmodyfikowaniu normalnej pieluszki lub zakupić specjalną, posiadającą wycięcie na pępek, tak aby skóra w tym rejonie mogła swobodnie oddychać.

Eko-pieluchy

Dzisiejsze pieluchy wielorazowe nie mają absolutnie nic wspólnego z niegdysiejszymi pieluchami tetrowymi. Wykonywane są z delikatnych, przewiewnych tkanin, takich, jak np. bambus i bawełna. Niezwykle popularny stał się zapinany model z kieszonką, do którego dokupuje się specjalne wkłady, a sam otulacz od zewnętrznej strony jest nieprzemakalny. Takie rozwiązanie jest o wiele bardziej ekologiczne i ekonomiczne, jednak pochłania nieco więcej czasu – pieluszki wielorazowe trzeba prać i suszyć, są jednak niezwykle komfortowe dla każdego malucha.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here