Mata do zabawy dla dziecka

Kilkumiesięczny maluch staje się coraz bardziej ruchliwy. Chętnie poznaje świat wszystkimi zmysłami, a to świetna okazja, by wspomóc jego prawidłowy rozwój. Doskonale nadaje się do tego mata edukacyjna, która służy nie tylko do zabawy, ale i nauki. Wspomaga rozwój motoryczny, zdolności manualne i daje szansę maluszkowi nawet na wykonywanie ćwiczeń zalecanych przez fizjoterapeutów.

Mata do zabawy – zalety

Mata edukacyjna to zabawka, którą układa się na podłodze. Najczęściej ma zainstalowany pałąk, a na nim podwieszone rozmaite akcesoria. Sama w sobie także może być wypełniona grzechotkami, zabawkami piszczącymi lub rozmaitymi kształtami i fakturami. Do wyboru są także maty, które posiadają wyższe i nieco grubsze brzegi, dzięki czemu maluszek nie wydostanie się poza powierzchnię maty.

Na takiej macie dziecko ma szansę poznawać kształty, kolory i faktury. Podwieszane zabawki są różnych rozmiarów, wydają dźwięki, wibrują. Jaskrawe barwy pobudzają i przykuwają wzrok. Faktury interesują maluszki i sprawiają, że dzieci chcą je dotykać. Im są starsze, tym wyżej sięgają rączkami. Z czasem zaczynają się przewracać z plecków na brzuszek i odwrotnie.

Maluchy na macie zaczynają raczkować, stawiać swoje pierwsze kroki. Mogą się bawić w pojedynkę lub z rodzeństwem w tym samym wieku, jeśli do dyspozycji mają na tyle dużą matę. Ponadto na rynku można znaleźć konstrukcje, które nadają się także do zawieszenia nad łóżeczkiem, a innym razem po zdemontowaniu pałąka, posłużą za narzutę na łóżeczko.

Jak wybrać matę edukacyjną?

Liczy się w dużej mierze bezpieczeństwo użytkowania przez dziecko. Z tego względu warto zwracać uwagę na grubość materiału, aby maluch w trakcie poruszania i ewentualnego upadku nie doznał urazu. Ważny jest materiał, z jakiego została wykonana mata. Najlepiej sprawdza się naturalna tkanina, bo nie powoduje nadmiernego pocenia, jest miła w dotyku, a maluszek nie zostaje narażony na podrażnienia czy uczulenia. Takie maty oferuje sklep Wozki-Foteliki.pl.

Na rynku można znaleźć maty kwadratowe i okrągłe. Tutaj wybór staje się indywidualną kwestią, choć trzeba uwzględniać rozmiary. Jeśli na macie mają się bawić bliźniaki, powinna być ona zdecydowanie większa.

Pałąki i zabawki mają za zadanie bawić, ale i uczyć oraz wspomagać prawidłowy rozwój dziecka. Liczy się zatem, by akcesoria były różnorodne, w żywych barwach, o ciekawych kształtach; zabawki wydawały dźwięki lub wibrowały, pozwalały na ich ściskanie, zgniatanie czy rozciąganie na sznureczkach. Jednocześnie wszystko to musi być lekkie, dobrze przytwierdzone i pozbawione elementów, które maluch mógłby oderwać i połknąć, ponieważ grozi to zadławieniem.

Utrzymanie w czystości

Maluszek w pierwszych miesiącach życia będzie często korzystał z takiej maty, która znajdzie swoje miejsce na podłodze. Powinna być ona zatem łatwa do utrzymania w czystości. Należy szukać mat nadających się prania, a także pozwalających na wypranie lub wyczyszczenie dołączonych akcesoriów.

Wybierając matę edukacyjną dla dziecka i zwracając uwagę na powyższe elementy, rodzice mogą być pewni, że ich pociechy będą się rozwijały prawidłowo, a przy tym świetnie bawiły.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here