nosidełko dla dziecka

Nosidełko dla dziecka to temat, o którym szeroko dyskutuje się zarówno w środowisku lekarskim, jak i gronie rodziców. Choć istnieje grupa przeciwników tego typu produktów, to trzeba wziąć po uwagę, że wiele z nich to doskonałe wykonane gadżety, których konstrukcja i sposób działania dostosowane są do budowy niemowląt. Nosidełko dla dziecka może być więc korzystnym rozwiązaniem, bardzo funkcjonalnym, jeśli oczywiście zostanie odpowiednio wybrane i użyte wedle określonych zasad.

Zalet takiego gadżetu jest sporo

Głównym z nich jest umożliwienie rodzicowi swobodnego przemieszczania się z dzieckiem w rożne miejsca. Nie zawsze da się wszędzie wejść z wózkiem, czasem maluch nie chce leżeć i woli być bliżej mamy lub taty, co znacznie go uspokaja. Ponadto taka forma noszenia niemowlaka umożliwia dorosłemu wykonywanie również innych czynności, ponieważ jego ręce są wówczas wolne – można zatem zając się w międzyczasie czymś innym.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nosidełko dla dziecka nie jest chustą i nie nadaje się dla noworodków ani niemowląt, które nie nabyły jeszcze umiejętności samodzielnego siedzenia. W sklepach dostępnych jest mnóstwo modeli. Ich budowa różni się od siebie, zatem trzeba uważnie dobierać je, zwracając uwagę na poprawne usadowienie malucha, by nie zaszkodzić jego rozwijającym się biodrom, stawom i kręgosłupowi. Nosidełko dla dziecka ma spowodować, że bobas będzie bezpiecznie, a przede wszystkim stabilnie siedział.

Absolutnie niedozwolone są produkty, w których może dojść do przechylenia w bok. Najczęściej zaleca się, aby nosidełko dla dziecka do ósmego miesiąca noszone było z przodu, na dodatek tak, by sam maluch był odwrócony w stronę rodzica. Dorosły może wówczas przytrzymywać malucha, zwracając szczególną uwagę na jego główkę. Dzieci rozwijają się w różnym tempie i nie każde jeszcze potrafi stabilnie utrzymywać ją w odpowiedniej pozycji.

dziecko płacze

Dopiero po nabyciu tej umiejętności, przy starszych niemowlętach, można spróbować innego sposobu noszenia. Specjaliści nie zalecają jednak pozycji odwróconej od rodzica – dziecko, które przylega do ciała mamy czy taty własnymi plecami, może nabawić się problemów z dość nienaturalnie ułożonym w tym czasie kręgosłupem.

Jak wspomnieliśmy – ilość tego rodzaju produktów, które oferują dziś sklepy z artykułami dla dzieci, jest tak duży, że rodzicom bardzo ciężko jest dokonać wyboru. Akcesoria te bardzo różnią się od siebie, co jeszcze bardziej utrudnia całą sprawę. Na co zwrócić więc uwagę, kupując nosidełko dla dziecka? Istnieje grupa cech, które należy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim zakupu najlepiej dokonać po przymierzeniu i sprawdzeniu, jak maluch w nim funkcjonuje. Jeśli dziecko nie siedzi stabilnie, a zamiast tego po prostu zwisa, to znak, że lepiej zrezygnować z takiego wyboru. Miejsce na pupę powinno być odpowiedniej szerokości.

Ma to dobry wpływ na nie tylko na wygodną i bezpieczną pozycję, ale korzystne jest także dla bioder, które nie są tak obciążone. Poza tym niemowlęciu jest po prostu wygodniej, ma bardziej komfortowe i ergonomiczne podparcie, a zatem zaprojektowane jest tak, by przynosić korzyść, nie szkodząc przy tym maluchowi. Nie można jednak przesadzić – zbyt szerokie siedzisko jest równie złe, jak za wąskie, ponieważ może spowodować niebezpieczne odchylanie się maleństwa w tył. Trzeba zatem zwrócić uwagę, by dziecko siedziało okrakiem, w pozycji żaby, natomiast jeśli po włożeniu niemowlęcia do nosidła okaże się, ze jego kończyny wiszą, lepiej wypróbować inny produkt.

nosidełko

Poza tym dobry gadżet tego rodzaju powinien być wykonany z miękkiego materiału, aby kręgosłup był utrzymywany z odpowiedniej pozycji. Twarde, sztywne produkty nie są zbyt wygodne, a do tego niezbyt dobrze sprawdzają się podczas noszenia malucha, np. nie zawsze przylegają równomiernie do jego ciała, zwłaszcza pleców. Pomijając już niekorzystny wpływ na zdrowie, bezpieczeństwo i rozwój dziecka – zwyczajnie może być ono rozdrażnione i próbować uwolnić się z takiego nosidła. Sama wysokość panelu również jest istotna. Młodszym dzieciom powinien sięgać w okolice karku, zaś starszym – do pach.

Nosidełko dla dziecka to na pewno dobra, praktyczna opcja, która znacznie ułatwia życie w przy wielu okazjach. Trzeba jednak pamiętać, że są modele, których lepiej unikać. Zawsze należy też dokonać „przymiarki” i dokładnie obejrzeć produkt z każdej strony, sprawdzając również, czy posiada wymagane certyfikaty. Oczywiście istnieje również możliwość wyboru wielu wersji kolorystycznych i rozmaitych wzorów, jednak wygląd pozostaje tu sprawą drugorzędną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZabawki na roczek
Następny artykułPłeć dziecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here